Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır? - En Uygun Kredim

Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır?

İş kuracak olanlar ve bu iş için kredi çekecek olanların Kosgeb’e başvurmaları gerekmektedir. Ancak birçok kişi bu noktalar hakkında bilgi sahibi değillerdir. Ayrıca Kosgeb iş planının nasıl hazırlandığına dair soru işaretleri de mevcuttur. İşte bu yazımızda konu ile alakalı tüm detaylara erişebileceksiniz.

Kosgeb İş Planı Nedir?

İş planı, sizin yapacağınız iş ile alakalı bütün bilgileri tasarladığınızı gösteren belge görevi görmektedir. Böylelikle işin işleyişi ve tüm detayları rahatlıkla ortaya çıkmaktadır. Girişimciler, kendilerine iş planı yaparak hedefledikleri noktaları çok daha iyi belirleyebilir ve aynı zamanda strateji geliştirebilirler. Ayrıca ülkemizde Kosgeb’ten kredi almak isteyen vatandaşların kuracakları iş ile alakalı bir iş planı oluşturmaları gerekmektedir. Dolayısıyla girişimciler açısından hayatı bir öneme sahip olan iş planının doğru biçimde doldurulması da oldukça mühimdir.

Kosgeb İş Planı Nasıl Oluşturulur?

Kosgeb, iş planı hazırlamak isteyen vatandaşlara internet sitesi üzerinden boş bir form bırakmıştır. Bu form indirilerek gerekli yerler büyük bir titizlikle doldurulmalı ve ilgili makama iş planı sunulmalıdır. Yani iş planını ekstradan hazırlamaya ihtiyaç yoktur. Rahatlıkla internetten temin edebilirsiniz.

“Yeni Girişimci Desteği Girişimci İş Planı” adıyla sunulan bu dosya doldurulduğu zaman yaklaşık 20-25 sayfa olabilmektedir. Bu da girişimcinin amaçları ve işiyle alakalı teknik detaylara göre değişiklik göstermektedir.

Kosgeb İş Planı Nasıl Doldurulur?

Birinci sayfada girişimcinin adı-soyadı, iş fikri, işletmenin adı kısımları yer almaktadır. Bu kısımlar herkes tarafından doldurulmalıdır. İkinci sayfada genel bilgiler kısmına yer verilmelidir. Genel bilgiler kısmı, girişimcinin kendini anlatacağı bir bölümdür. İşletmenin faaliyet konusunu anlatacağı ve iş kurma sürecini tanımlayacağı bölümlerden oluşmaktadır. İş kurma sürecini tanımlarken atılan adımları kısaca yazmak doğru olacaktır.

Üçüncü sayfada girişimciye ve ortaklarına işletmeye ilişkinin bilgiler sorulmaktadır. Bu kısımda eğer ortağınız yoksa kendinize ait bir özgeçmiş oluşturmanız gerekmektedir. Ortaklarınız varsa ortaklara ilişkin bilgilerle beraber tablonun doldurulması da şarttır. Dördüncü sayfada girişimci ve işletme ortaklarına ilişkin bilgi tablosu yer almaktadır. Burada Kosgeb’in istediği tüm bilgiler eksiksiz olarak yazılmalıdır.

Yine ortaklara ilişkin bilgilerin girileceği tablo, iş fikri ve bu fikrin seçilme nedeni gibi bilgiler de dördüncü sayfada yer almaktadır. İşletmenin hukuki statüsü ve seçim nedeni, işletme misyon ve vizyonu gibi bilgiler de açık bir şekilde doldurulmalıdır. Ayrıca işletmenin kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinin belirtildiği bölümün de ayrıntılı biçimde yazılması kişilere avantaj sağlayacaktır.

Pazar bilgileri ve pazarlama planı pazarın büyüklüğünden ve hedeflenen Pazar payını anlatırken, açmayı planlığınız işletmenin dünya genelindeki durumundan, ülke, il veya ilçedeki durumuna kadar bahsetmek doğru olacaktır. Ya da ilçe, kasaba veya il bazında kalacaksa sadece o kısımları da bahsetmek yeterli olabilecektir.

Bu kısımda ayrıca Pazar profili, pazarlama satış hedefleri, fırsat ve tehditlere ilişkin değerlendirmeler, ürün hizmet tanıtımı, rakip analizi, yer seçimi ve müşteriye ulaşım kanalları gibi bölümler eksiksiz biçimde doldurulmalıdır.

Diğer bölümde ise üretim planı ile alakalı bilgilere detaylı biçimde yer verilmelidir. Üretim hizmet sunum süreci, standartlar, hukuki gereksinimler, iş akış şeması, spesifikasyonlar ve Nace kodu bölümleri doldurulmalıdır.

Yönetim planı bölümünde organizasyon şeması, görev ve sorumluluklar, görev tanımlarına göre alınacak personel nitelikleri gibi noktalar kişinin açacağı işletmedeki yürütmeyi göstermesi bakımından önemlidir. Bu yüzden Kosgeb’in yönetim planı bölümüne özen göstermek doğru olacaktır.

Son bölüm ise finansal planı kapsamaktadır. Başlangıç maliyetleri ve giderleri, işletme giderleri, nakit projeksiyonları, üretim satış hedefleri, kara geçiş noktası gibi kısımlar aylık ve yıllık olarak tablo şeklinde doldurulmalıdır. Bu şekilde Kosgeb iş planı kolay bir şekilde hazırlanmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir