Kosgeb Başvuru Evrakları (TÜM DETAYLARI)

Kosgeb Başvuru Evrakları (TÜM DETAYLARI)
18 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 307 kez okundu.

Kosgeb Başvuru Evrakları (TÜM DETAYLARI)
için Gereken Koşullar
KOSGEB İş yeri açmak ya da var olan işletmesini geliştirmek isteyenlere kredi imkanı sağlayarak hayallerini gerçekleştirme fırsatı sunuyor. Girişimcilerden belge ve evrakların yanı sıra plana dökülmüş bir proje isteyen KOSGEB iş projesi bulunmayanlara destek sağlamıyor.
KOSGEB Kredi desteği vermek için bazı şartların yerine getirilmesini, katılım sağlanacak program için bir takım evraklar bekliyor. Belirtilen başvuru tarihleri dışındaki tarihlerde yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmiyor.
KOSGEB kurs katılım belgesi gerektirmekte olan destekler için 70 saatlik girişim kursunun başarılı bir şekilde tamamlanmış olmasını şart koşuyor.
18 yaşında olmak T.C. vatandaşı olmak KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak ve TBB Risk Merkezi’nin kara listesinde bulunmamak KOSGEB kredilerine başvurabilmek için gereken şartlardır.
Girişimci Eğitim Kursları
Destek almak isteyen tüm girişimcilerin tabi tutulduğu kursların amacı teorik ve pratik bilgilendirme yaparak destekleri amaca uygun verebilmektir. Toplam 60 saatlik eğitimin verildiği programlara en az %80 katılım sağlanması gerekiyor.
Kredi Çeşitleri ve Kulanımı
KOSGEB girişimcilere 50 bin Türk Lirasına kadar geri ödemesiz hibe kredi ve 100 bin Türk Lirasına kadar olan sıfır faizli geri ödemeli kredi olmak üzere iki kredi seçeneği sunuyor. Geri ödemeli olan kredinin ödeme başlangıcı alındığı tarihten itibaren 1 yıl olup girişimcinin isteğine göre 3 aylık düzende ödenebilir.
KOSGEB desteklerin amacına uygun olmasını sağlamak için desteği nakit olarak sağlamayıp ilk masrafları girişimcinin cebinden harcaması yoluna gidiyor ve faturalandırılmamış hiçbir masrafa destek sağlamıyor.
Masrafların %70’ine kadar destek sağlayan KOSGEB en fazla 50.000 liraya kadar destek miktarını artıyor ve kadınlarda destek oranını %90’a kadar çıkarıyor.

KOSGEB destek programlarını onaylasa bile bankalar kredi verip vermeme ve onay verilen kredi miktarının değiştirilmesi ile ilgili olarak inisiyatif kullanma hakkına sahiptir.
QNB Finansbank, Akbank, İşbank, Deniz Bank, Garanti Bank, Kredi Garanti Fonu, Yapı Kredi Bankası, Vakıf Bank, Halk Bankası KOSGEB programında yer alan bankalardır.
Başvuruda Gereken Evraklar
KOSGEB kredi alınmak istendiğinde KOBİ Bilgi Dokümanı, Oda Faaliyet Belgesi, Ticaret ya da Esnaf Sicil Gazetesi ve İşletmeye Ait İmza Sirkülerini ister. Bu belgeler teslim edileceği sırada fotokopilerin ve asılların bir arada bulunması gerekiyor.
KOSGEB’e sunulan proje kabul edilip onay aldığında ve ilk işyeri masrafları faturalandığında hibenin ya da faizsiz kredinin teslim alınması için girişimcinin başvuru formu, imza beyannamesi, projeye kayıtlı olan bütün ürünlerin faturaları ya da proforma faturaları sunulmalı, %60 seviyesinin üzerinde destek alma hakkına sahip olunması durumunda (şehit yakını olma, engelli olma vb) belgelendirilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git