KOSGEB Desteği ile İstihdam Güç Kazanıyor

KOSGEB Desteği ile İstihdam Güç Kazanıyor
20 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 5 kez okundu.

KOSGEB aracılığı ile yeni açılan işletmelerin desteklenmesi konusunda yardımda bulunulurken aynı zamanda bu işletmelerde çalışacak olan kişilerin belirlenmesi konusunda da teşviklerde bulunulmaktadır.

Lisans Mezunu Desteği Detayları Nelerdir?

Özellikle lisans mezunlarının üniversite sonrasında çok daha kolay bir biçimde iş bulabilmeleri için lisans mezunu çalıştıran kişilere ek desteklemeler yapılmaktadır. Yapılan bu destek yüksek lisans mezunu çalışanlarda çok daha ön plana çıkmaktadır.

KOSGEB lisans mezunu desteği konusunda dikkate alınması gereken detaylar şu biçimdedir;

  • Kişilerin her bir eleman üzerinden alacağı destek aylık olarak 1500 lirayı geçmeyecek şekilde ayarlanmıştır.
  • Bu destekten faydalanabilmek için en az 4 senelik fakülte mezunu olan kişilerin istihdam edilmesi gerekmektedir.
  • Kişilerin aile işletmelerinde çalışması durumunda bu yardımdan faydalanamayacakları bilinmelidir.
  • Bir işletmede birden fazla nitelikli eleman çalıştırılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018 projesi kapsamında hem daha fazla lisans/yüksek lisans mezununun iş bulmasını hem de ilerleyen süreçlerde bu elemanlar sayesinde işletmelerin çok daha kaliteli ve memnuniyet veren aşamaya erişmelerini hedeflemektedir. Her sene hibe kapsamında verilen miktarda enflasyonun da hesaba katılması ile bir artış meydana getirilmektedir.

Laboratuar Desteği Nedir?

KOSGEB laboratuar desteği işletmelerin ortaya koydukları üründeki kalitenin artırılması için sağlanmaktadır. Bu destek kapsamında hem işletmeler hem de sanayi alanında hizmet veren kuruluşların faydalanması mümkün kılınmaktadır. Kişilerin bu konuda çok daha kapsamlı bilgi sahibi olmaları için kurulmuş olan 11 adet farklı laboratuar bulunmaktadır.

KOSGEB laboratuar hizmetleri konusunda farklı kuruluşların iş birliği içerisinde oluşturmuş olduğu ASO-KOSGEB Çevre Laboratuarı aracılığı ile de konu hakkında çok daha kapsamlı bilgi alma imkanınız bulunmaktadır. Hizmet veren laboratuarlara bakıldığı zaman TS EN ISO/IEC 17025:2005 standardına göre TÜRKAK aracılığı ile onaylandığının ve kontrol altına alındığının da ayrca belirtilmesi gerekmektedir.

Proje Hazırlama Aşaması

KOSGEB ve TÜBİTAK tarafından verilmiş olan hibe desteklerine bakıldığı zaman özellikle proje sunumu ve fizibilite konusunda büyük hassasiyet gösterildiği bilinmektedir. Bu hassasiyetin asıl amacı kurumların boşa hibe almaması ve ölü yatırımın gerçekleşmemesidir.

KOSGEB onaylanan projeler kapsamında inceleme yapıldığı zaman hangi konularda daha büyük hassasiyet gösterilmiş olduğu daha net bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Hibe ve kredi gibi desteklerin alınması konusunda muhakkak projelerin dikkate alınması ve uygulama aşamasında uzmanlardan destek alınması önerilmektedir. Bu şekilde elde edilecek olan hibenin başvuru ve proje sunumu aşamasında herhangi bir sorun ile de karşılaşmamış olursunuz.

KOSGEB projesi nasıl hazırlanır sorusu yanıtlanırken örnek projelerden faydalanmak oldukça mantıklı olacaktır.

  • Genel bilgilerin sağlanması, ortak ya da ortakların belirtilmesi
  • Üretim planı, yönetim ve finansal plan
  • Pazar bilgileri ve hedef kitle

KOSGEB restoran iş planı örnekleri özellikle cafe ya da bu tür girişimcilik adımlarında bulunacak olan kişiler için büyük önem arz etmektedir. Projelerin sunulmasından önce tabi ki KOSGEB tarafından verilmiş olan eğitimin alınması ve sertifikanın da elde edilmesi gerekmektedir. KOSGEB sertifika sorgulama işlemlerinizi online olarak tamamlayabilirsiniz.

Reklam Desteği Nedir?

KOSGEB tarafından sadece işletme açma alanında değil aynı zamanda ürünlerin tanıtımı ve tanınırlığının artırılması konusunda da ek destekler yapılmaktadır. KOSGEB stratejik ürün kategorisinde olan materyallerin tanıtımı konusunda verilecek olan desteklerin çok daha yüksek olduğu dikkate alınması gereken bir diğer detaydır. KOSGEB reklam desteği aracılığı ile firmaların ve üretmiş oldukları materyallerin tanınırlığı bir kademe daha artış göstermektedir.

bir diğer konumuz olan Kanatlı Hayvan Üreticisine Devlet Desteği başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git