KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği
31 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 141 kez okundu.

KOSGEB Nitelikli Eleman

KOSGEB’den nitelikli eleman desteği, işletmede en soon 12 ay boyunca istihdam etmemiş yükseköğrenim mezuunu ve tam zamanlı işletmede çalışabilecek personelleri içermektedir. 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite mezunu olan herkes sigortalı olacak şekilde 3 yıllık süre ile maaş desteği alabilir.

Kısacası işletmelerde yeni istihdam edilecek olan kişilerin yükseköğretim mezunu olarak seçilmesinde aylık ücretin bir kısmının KOSGEB tarafından karşılanması olarak anlatılabilir. Üstelik sigorta kapsamında bir eleman çalıştırılmış olunacaktır. KOSGEB nitelikli eleman desteği 2017 yılında da aynı şartlarda destek sunmuştur. Nitelikli eleman desteği maaşlarının bir kısmı destek tarafından karşılanacaktır. Küçük olan işletmelerde dahi kalifiye eleman çalıştırma amaçlı bir proje sağlamaktadır.

KOSGEB personel desteği verilecek projeler şunlardır:

  • Pazarlama,
  • Üretim,
  • Dış Ticaret,
  • Mali İşler ve Finans İlişkileri,
  • Yönetim,
  • Bilgi Yönetimi ve Halkla İlişkiler,
  • Organizasyonlar,
  • İnsan Kaynakları ,

gibi projelerde istihdam desteklenmesi sağlanır ve kapasite arttırıcı çalışmalar yapılması, üretim ve verimliliğin arttırılması amaçlanmaktadır. Personel desteğinde üst limit olarak 100.000 TL hesaplanmıştır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları

KOSGEB nitelikli eleman desteği şartlarına uygun olanların başvurabileceği personel desteğidir. Nitelikli elemanın 12 ay boyunca herhangi bir işletmede çalışmamış olması gerekmektedir. Aynı şekilde nitelikli elemanın işletmede tam zamanlı çalışması gerekmektedir. İstihdam edilecek olan personel iki yerde sigortalı olarak görünemez.

Nitelikli eleman olarak çalışacak olan vatandaş yükseköğretim mezunu olmalıdır. 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite mezunları bu destekten faydalanıyor iken, lise, ortaokul ve ilkokul mezunları bu destekten faydalanamaz. Nitelikli eleman bu destekten aynı anda 2 nitelikli personel olacak şekilde faydalanabilir. Bu destek haricinde herhangi bir kurumda olan elemanlar, işletme sahibi ve bunların çocukları, eşleri faydalanamayacaktır.

KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları 2018 yılında sadece KOBİ’ler faydalanmaktadır. Yani destek olunan tutar KOBİ’lere verilecektir.

Nitelikli eleman destekleri illere göre farklılıklar göstermektedir. 1. bölge %50, 2. ve 3. bölge %60, 5 ve 6. bölgelerdekiler için %70 oranında destek sağlanmaktadır.

Destek miktarları 2 yıllık meslek yüksek okullarından mezun olan kişiler için 1.500 TL, 4 yıllık fakültelerden mezun olanlar için 2.000 TL ve yüksek lisans, üzeri derecelerden mezun olan kişiler için ise 2.500 TL olarak hesaplanmıştır.

Nitelikli Eleman Desteğine Başvurular Nasıl Olmalıdır?

Nitelikli eleman desteğine başvurabilmek için KOSGEB veri tabanında kayıtlı olmak gerekmektedir. KOSGEB ‘e kayıt olmak için KOSGEB’in elektronik ortamdaki sistemine talep edilen bilgileriniz karşılığında giriş yapabileceğiniz kullanıcı adı ve şifre almak gerekecektir.

KOSGEB veri tabanına kayıt olunduğunda, E-KOBİ sistemi üzerinden güncel hesap kontrol edilmelidir. Genel Destek Programı kapsamında nitelikli eleman destek başvuruları alınmaktadır. Bu bölümde taleb edilen bilgiler girildikten sonra başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru formu ve taahhütnameyi bulunulan ilin KOSGEB İl Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru formu KOSGEB nitelikli eleman desteği ödeme talep formu olarak adlandırılmaktadır. Bu başvuru onaylandıktan sonra KOSGEB nitelikli eleman istihdam desteği olarak başvurulması gerekmektedir.Bu başvuru sonucu onaylandığında desteği almaya hak kazanılmış olur.

Nitelikli Eleman Desteği Muhasebe Kaydı Nasıl Olur?

KOSGEB destekleri genellikle maddi olarak verilen desteklerdir. Küçük işletmelerin, KOBİ’lerin nitelikli eleman desteklerinde alınan maddi yardım işletmenin gelirlerine bağlandığı için bu gelirlerin vergilendirilmesinde bazı problemler çıkmaktadır. KOSGEB nitelikli eleman desteği muhasebe kaydı oluşturulması da gerekliliklerden biri olmaktadır. Gelir Vergisi Kanunu’na göre ticari kazançlarda öz sermayenin hesap dönemi sonucunda ve başındaki değerler arasındaki farkların tesbit edilmesini ve bu farkların işletmeye ilave olunan farktan indirilmesi veya çekilen diğer farka ilave edilmesini kapsamaktadır. Kanuna göre açıklanmış olan bu konu, KOSGEB hibe tutarlarının da gelirler kapsamında olduğunu göstermektedir. Ve bu sebeple KOSGEB’ten alından hibe desteklerinin de ticari kazanç elde edilmesine dahil olmasından dolayı vergilendirilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git