Solucan Gübresi Üretimi ( Devlet Destekli)

Solucan Gübresi Üretimi ( Devlet Destekli)
18 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 435 kez okundu.

Solucan Gübresi Üretimi ( Devlet Destekli)
Çiftçilerin tarım arazilerine zarar veren kimyasal gübreleri bırakarak, organik gübreye geçmesini sağlayan ve ülkemizde yeni bir sektör olarak hızla gelişen solucan gübresi üretimi yapmak isteyenler için, devlet hibe olarak ve uygun koşullarda krediler sağlıyor.
Üretim yapmak isteyenlerin sayısının sürekli olarak arttığı bu sektör, günümüzde en karlı yatırımlar arasına girmiş bulunuyor.
Üretimi yapılacak gübre için mutlaka Kaliforniya kırmızı solucanının kullanılması gerekiyor. Organik tarıma çok elverişli olduğu için devlet kredisi sadece bu ürüne veriliyor.
Kredilerin Alınma Şartları Nelerdir?
Solucan gübresi üretimi yapmak isteyen üreticiler öncelikle KOSGEB’e başvuru yapmak zorundalar. Başvuru esnasında üreticilerin teslim ettiği projeler yetkililer tarafından inceleniyor ve uygun görülenler, devlet desteği kapsamında ve 72 saat süreli olarak açılan kursa katılıyorlar.
Eğitim sonucunda alınan devlet desteği sertifikası ile üreticiler işletmelerini kuruyorlar ve KOSGEB tarafından gönderilen görevliler tarafından kurulan işletmelerin tesisleri kontrol ediliyor. Kontrol sonucunda eksiklik tespit edilmeyen işletme sahipleri devlet desteği kredisini almaya hak kazanıyorlar.
İşletmelerin Üretim Sertifikası Alma Şartları Nelerdir?
İşletmelerin üretim sertifikası almaları için; uygun bir bina, şirket kurulumunun sonuçlanması, belediyeden iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarının alınmış olması, alınan ruhsatlarla tarım il müdürlüğüne başvurularak müdürlüğün istediği belge ve evrakların (ISO 2200, ÇED görüşü ve ısıl işlem makinesi gibi) tamamlanmış olması ve gerekli olan lisansın çıkarılmış olması gerekiyor.

Gerekli eğitimi gören ve evraklarını tamamlayan üreticilere ilk olarak 2.000 TL değerinde şirket kuruluş desteği veriliyor.
Daha sonra gerekli olan makine ve ekipmanları almak için en az 3 şirketten teklif mektubu alınarak KOSGEB’e veriliyor, KOSGEB’in onayından sonra 30.000 TL tutarındaki bir alım için, % 60’a varan yani 18.000 TL’ye kadar makine ve ekipman desteği hibe olarak alınıyor.
En son olarak da işletme ve kira giderleri desteği olarak, 30.000 TL tutarında hibe alınabiliyor.
Devlet hibe desteğinin yanı sıra, 100.000 TL’ye kadar geri ödemeli kredi hakkını da üreticilerine sunuyor. Bu kredinin kullanımı da hibe alımı için geçerli olan aşamaları içeriyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git