Kredi Kartında Asgari Ödeme Tutarı Yüzde Kaçtır? - En Uygun Kredim

Kredi Kartında Asgari Ödeme Tutarı Yüzde Kaçtır?

Kredi Kartında Asgari Ödeme Tutarı Yüzde Kaçtır?

Kredi kartı finansal işlemlerde hem ödemelerin kontrol edilebilmesi hem de kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin kayıt altına alınması açısından önemli bir araçtır. Büyük tutarlarda yapılan alımların taksitli şekilde ödenmesine imkan vermesi nedeni ile ülkemizde Kredi kullanımı her geçen gün artmaktadır. Kredi kartı kullanıcıya sunduğu bu avantajlarla cazip bir ürün olsa da kredi kartı kullanırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlardan birisi kredi kartının asgari ödeme tutarıdır.

Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari ödeme tutarı kartınızla yaptığınız harcamanın söz konusu hesap dönemi içinde yapılması gereken en az ödeme miktarını ifade eder. Aslen kredi kartı kullanımında esas vadesi gelen borcu vadesinde ödemektir. Asgari ödeme tutarı kadar ödeme yapmanız durumunda kartınızın kalan borcuna yasalarla belirlenen oranlarda faiz işletilerek kartınızı kullanmaya devam edersiniz.

Asgari Ödeme Oranı Nasıl Belirlenir?

Kredi Kartları için asgari ödeme tutarı belirlenirken göz önünde bulundurulan kriter kartın limitidir. Kredi kartının limitine bağlı olarak kartın asgari ödeme limiti kademeli şekilde belirlenir ülkemizde kredi kartları için asgari ödeme oranı belirlenirken uygulanan kademeler şu şekildedir.

  • Kart limiti 0 ile 15000 TL arasında ise asgari :Ödeme tutarı %30 dur.
  • Kart limiti 15000 ile 2000 TL arasında ise asgari Ödeme tutarı %35 dir
  • Kart limiti 2000 TL ve üzerinde ise asgari Ödeme tutarı %40 dır

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartının Asgari Ödeme tutarının belirlenmesinde temel kriter kullanılan kartın limitidir. Kart limitinin belirlenmesinde göz önüne alınan ölçüt ise kart sahibinin belgelenebilir geliridir.Yürürlükte olan kredi kartı yönetmeliğine göre bireysel kredi kartı kullanıcıları belgelenebilir gelirlerinin 4 kartına kadar kredi kartı limitine sahip olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir