Ek Kart Nedir?

Ek Kart Nedir?
15 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 269 kez okundu.

Ek Kart Nedir?

Ana kredi kartının altında işlem gören ek kartlar ile ana kredi kartı ile yapılan her işlem yapılabilir. Ek kartın sorumluluğu ana kredi kartının sahibindedir. Bir ana karta bağlı en fazla on adet ek kart çıkartılabilir.

Ek kart hesap kontrolü ve bütçe takibi yapmak isteyen insanlar ek kart kullanımına önem verirler. Zaten ek kartın çıkış amacı eşlerine ve çocuklarına kart çıkartmak isteyen ebeveynlerin daha kolay bir şekilde bütçe takibi yapmak istemesidir. Ek kartlar genellikle ana kart sahibinin yakınına çıkarıldığı için üzerine isim yazma olanağı bulunurken hamiline diye de yazılabilir.

Bankacılık kanunlarına göre ek kart çıkarılacak kişi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Ancak ailenin izniyle bu kural biraz esnetilerek 16-18 yaş arasındaki kişilere de ek kart çıkarılabilmektedir.

Ek kartın limiti iki şekilde belirlenebilir. Ana kredi kartının limiti ve ek kartın limiti ortak olabilir veya ek karta yeni limit belirlenebilir. Ek kartta herhangi bir limit sınırı yoktur bankanın izin verdiği limite kadar ek kart limiti belirlenebilir.

Kredi kartları bize taksit seçeneği, ödeme erteleme, kolay taşıma gibi birçok avantaj sağlar. Artık birçok kişi para yerine kredi kartı taşıyarak kendilerini daha güvende hissederler. Tabi kredi kartı kullanma konusunda bilinçli olmayan kişiler için aynı şey söylenemez. Kredi kartlarının sağladığı bu avantajları bilen bankalar bu durumu fırsata çevirmek için ek kart hizmeti sunmuşlardır. Ek kartlar ana kartların sahip olduğu bütün özelliklere sahiptir. Ancak ana kart sahibi isterse ek kart kullanımıyla ilgili bazı sınırlamalar getirebilir. Bunlar; Ana kart sahibi, ek karttan nakit para çekme özelliğini kaldırtabilir, istediği zaman limit ayarlaması yapabilir ve dönem içi hareketleri kontrol edebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git