Kredi Kartı Kaybolduğunda Veya Çalındığında Yapılması Gerekenler

Kredi Kartı Kaybolduğunda Veya Çalındığında Yapılması Gerekenler
23 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 49 kez okundu.

Kredi kartı uygulaması oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Artık insanlar günlük hayatta nakit para kullanmak yerine, kredi kartını tercih etmektedir. Bunun birçok sebebi vardır. Örneğin; kişiler güvenlik nedeniyle nakit para taşımak istemeyebilir. Kredi kartında bulunan kampanyalar daha çok miktarda alışveriş yapılmasına ilişkin olabilir. Her ne sebeple olursa osun, kredi kartı artık günümüzün vazgeçilmez bir kültürü haline gelmiştir. Kredi kartı uygulaması, bankalar tarafından elbette güvenli bir altyapı dahilinde kullanıma açılmıştır. Hiçbir banka, güvenlik altyapısında bir problem olduğu takdirde, bunu bilmesine rağmen müşterilerine işlem yaptırmaz. Çünkü; bankaların hizmet politikası, güvenlik konusunu ilk sırada tutmaktadır. Bu sayede kişiler de gönül rahatlığıyla kredi kartlarından faydalanabilirler.

Kredi kartında kayıp veya çalıntı olması durumunda ne yapılmalıdır?

Kredi kartı kullanırken, işler her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bir dalgınlık anınızda kredi kartınızı kaybedebilir veya bir hırsızlık olayına maruz kalıp, kredi kartınızı çaldırabilirsiniz. İşte bu yazı, tam da bu konuda devreye girmektedir.

Böyle bir olayla karşı karşıya kaldığınızda ne yapmanız gerekir?

Herhangi bir şekilde kredi kartınızı kaybeder veya çaldırırsanız, ilk yapmanız gereken şey bankanızı aramaktır. Müşteri hizmetlerinden direk bağlanacağınız banka temsilcisi, ilgili konuyla alakalı notları tutacak ve size gerekli talimatları verecektir.
Bankalar genel olarak çalıntı ve kayıp durumlarında ilk 24 saatte yapılan harcamalardan sizi sorumlu tutmaz. Fakat bu, işlemin türüne göre değişebilir. Eğer, kart sizde değilken şifrenizle bir alışveriş yapıldıysa; burada sizin bir güvenlik açığınız bulunmaktadır. Bu yüzden herhangi bir sebepten dolayı asla kart şifrenizi paylaşmayınız.
Banka ile görüşmenizde kartınızın iptalini isteyebilirsiniz. Bankalar genel olarak 150 TL’ye kadar sizi sorumlu tutacak ve kalan kısmını sigortadan tahsil edecektir. Fakat siz yine de her ihtimale karşı kredi kartınızı iptal ettiriniz.
Kayıp veya çalıntı olduğunu düşündüğünüz bölgede bulunan en yakın karakola gidiniz. Burada durumu bir tutanak ile tescil altına alınız. Bu sayede uzun vadede kredi kartı harcamalarından dolayı doğabilecek sorunlardan dolayı sıkıntı yaşamanızın önüne geçilecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git