Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
26 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 132 kez okundu.

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kredi kartları acil ihtiyaç durumlarında birçok kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Özellikle taksitli alışverişlerde ödeme kolaylığı sağlaması nedeni ile günümüzde her evde 3-4 tane bulunmaktadır. Fakat kredi kartının sağlamış olduğu avantajların yanında düzenli ödemesi yapılmaması durumunda dezavantajları da bulunmaktadır. Aylık vade ödemelerinin yapılmadığı ve nakit çekimlerde kullanıldığı durumlarda oldukça fazla faiz oranı uygulanacaktır.

 

Kredi Kartı Kullanımı Püf Noktaları

 

Taksit Miktarının Az Olması

 

Kredi kartı ile taksitli alışveriş imkânı doğru kullanılması durumunda avantajlı olsa da fazladan uygulanan taksitler ödenecek faiz miktarını da artıracaktır. Kredi kartları ile alınan taksitli alışverişlerde taksit mikalarını minimum seviyede tutmak dikkat edilmesi gereken bir husus olmaktadır.

 

Otomatik Ödeme Talimatlarını Takip Etmek

 

Kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı verilmişse fatura ödemelerinin gününde ödenmesine dikkat etmek gerekmektedir. Fatura ödemelerinin bir gün dahi aksaması kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı otomatik ödeme talimatları gününde ödenmelidir. Eğer ki düzenli ödeme sağlanamıyorsa otomatik ödeme talimatı kaldırılmalıdır.

 

Asgari Ödemelere Dikkat Edilmelidir

 

Kredi kartı asgari ödemeleri gününde yapılmalıdır. Gününden sonra yapılan asgari ödemeler kredi notunun düşmesine sebep olmaktadır. Aylık minimum asgari ödeme miktarı kadar ödemen düzene şekilde yapılması önemlidir. Eğer ki asgari miktar düzenli olarak ödenemiyorsa kredi kartı alışverişine sınır getirmekte fayda vardır.

 

Kredi Kartı İle Yapılan Alışveriş Fişlerini Saklama

 

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin fişleri saklanmalı ve gereksiz harcamalar incelenmelidir. Kredi kartı kullananların dikkat etmesi gereken bu durum sayesinde gereksiz harcamalarının önüne geçilecektir. Böylece aylık vade ödeme miktarı az olacaktır.

 

Kredi Kartı Nakit Kullanıma Dikkat Edilmelidir

 

Kredi Kartından nakit para kullanımı yapılması durumunda 2-3 gün içerisinde kullanılan para ödenmelidir. Nakit para kullanımında uygulanan faiz oranı oldukça fazla olmasından dolayı vade ödemelerinde ödenecek asgari tutarın fazla olmasına neden olacaktır. Özellikle taksitli nakit avans kullanılacaksa taksit miktarını minimum seviyeye indirmek ve ödemeleri düzenli olarak yapmak oldukça önemlidir.

 

Kredi Kartını Zorunlu Durumlarda Kullanmak

 

Kredi kartı kullananların dikkat etmesi gereken başka bir konu ise kredi kartı kullanımını zorunlu durumlarda kullanmak olacaktır. Nakit olarak ödeme yapılabiliyorsa nakit yapılması kredi kartının kullanılmaması ödenecek faiz miktarı acısından son dere önemli olmaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git