Kredi Kartı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Husus

Kredi Kartı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Husus
27 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 260 kez okundu.

Kredi Kartı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Husus
Kredi kartı kullanımı her geçen gün biraz daha yaygınlaşmakta. Sağladığı avantajlar ve ticari firmalar ile sağlanan anlaşmalara bağlı kampanyalar insanları kredi kartı kullanımı konusunda zorlayabiliyor. Aslında bilinçli kullanıldığı takdirde oldukça fazla faydası var demek yanlış olmaz. Yine de kredi kartı seçimi konusunda temkinli davranmak son derece önemlidir. Aslında kredi kartı seçerken dikkat etmeniz gereken 3 husus var ve eğer bunlara özen gösterilir ise doğru kredi kartına sahip olmak mümkün.

Kredi kartı kullanıcılarını en çok zorlayan ve sinirlendiren konuların başında kart aidatları gelmektedir. Başlangıçta kart aidatı olmadığı söylense dahi sonrada gelebilecek aidat can sıkar. Üstelik sözlü beyanlar da ispatlanamaz. Bu nedenle kredi kartı alırken imzalanan kullanıcı sözleşmesinin aidat sayfası ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Burada yazan her konudan ve masraftan şimdi olmasa dahi sonra sorumlu olacağınızı unutmamalısınız. Kart aidatı kabul ediliyor olsa dahi yıllık artış miktarını kontrol etmenizde fayda var. Çünkü bu yıl 35 TL ödediğiniz aidat gelecek yıl 90 TL olarak karşınıza çıkabilir.
Alışveriş ve Gecikme Faizlerine Göz Atın
Genellikle her banka için alışveriş faizi yüzde 2.02 olarak belirlenmiştir. Ancak bazı bankalarda gecikme faizi değişiklik gösterir ki diğer kullanıcılara göre çok ciddi farklar ödemek zorunda kalınır. Eğer bir kartın gecikme faizi yüzde 2.52’yi geçiyor ise muhtemelen diğer kart kullanıcılarına göre çok daha fazla faiz ödüyorsunuz. Bu nedenle kartı almadan önce banka memuru ile teyitleşerek faiz konusunu aydınlatmanızda fayda var. Ayrıca yine kredi kartı kullanım sözleşmesinde tüm bu ayrıntıları bulabileceğinizi de unutmayın.
Program Ortaklıkları Büyük Fark Yaratır
Çoğu banka Bonus, World, Miles gibi program ortaklıkları ile çalışır. Bu program ortaklıkları da kart kullanıcısına çeşitli avantajlar, indirimler ve puanlar kazandırır. Bu nedenle program ortaklı bir kart seçmek her zaman bir adım öne çıkmanızı sağlayacak ve verimli kart kullanımını da beraberinde getirecektir. Eğer program ortaklı bir kart kullanmaz iseniz yalnızca aldığınız ürünün ödemesini ertelemek dışında kazanacağınız başka bir avantaj yok demektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git