Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar
30 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 288 kez okundu.

Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar
Bankacılık ürünleri başvurusu olumsuz olarak sonuçlandırılan banka müşterileri; kredi kartı, kredi ya da kredili mevduat hesabı ürünlerinden yararlanabilmek için, alternatif yöntemler deneyebiliyor.
Düzenli gelir ya da kredi puanı şartını yerine getiremeyen müşteriler için bankacılık ürünleri kapsamına dahil edilen teminatlı kredi kartı ürünü; kredi kartı ihtiyacı olan banka müşterilerine, düşük limitli kredi kartı sahibi olma fırsatı sunuyor. Bu sayede kredi kartlarına yaptıkları ödemeler ile kredi puanlarını artırabilen banka müşterileri ise; uzun vadede, kredi puanı ya da düzenli gelir şartı ile karşılaşmıyor.
Kamu bankalarının tamamında bankacılık ürünleri kapsamına dahil edilen teminatlı kredi kartı ürününe; İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası ve QNB Finansbank gibi çalışma şartları esnek bankalarda da rastlanabiliyor. Teminatlı kredi kartı veren bankalar araştırmalarını, banka bazında filtreleyen müşteriler ise; teminat tutarlarını ve diğer şartları inceleyerek, teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunabiliyor.
Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalarda Kredi Kartı Başvurusu
Klasik kredi kartı başvuru işlemleri ile benzerlik gösteren teminatlı kredi kartı başvurusunda; müşterilerin talep ettikleri kart limitleri dahilinde ön ödeme yapmaları, kart başvurularının olumlu olarak sonuçlanmasını sağlayabiliyor. Bankalar tarafından belirlenen limitler için, asgari yatırım şartını yerine getiren banka müşterileri; kredi kartı onayının ardından, kartlarını 15 gün içinde şubelerden (adrese teslim kartlar ise özel kuryeler aracılığı ile ulaştırılıyor) teslim alabiliyor.
Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
BDDK düzenlemeleri gereğince, hakkında yasal takip olan banka müşterileri; teminat şartını yerine getirseler dahi, teminatlı kredi kartına sahip olamıyor. Bankalar ile ilgili ödeme sorunu yaşayan müşteriler ise; teminatlı kredi kartı başvurularını, banka inisiyatifi ile olumlu olarak sonuçlandırabiliyor.
Ödeme performansı düşük olan ve düzenli gelir sahibi olmayan banka müşterilerinin de yararlanabildiği teminatlı kredi kartlarında; bankaların belirlediği limitler, müşteri genel limitini aşamıyor. Ancak teminatlı kredi kartı başvuru formlarına; kefil ya da taşınmaz ekleyen banka müşterileri, kart limitlerini teminat tutarlarından daha yüksek olarak talep edebiliyor.
Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalarda Geri Ödeme İşlemleri
Kullanım aşamasında, klasik kredi kartlarından bir farkı olmayan teminatlı kredi kartlarında; kart borcunun ödenmemesi durumunda, müşterilerin kredi kartları kullanıma kapatılıyor ve teminat tutarları kart borcunu kapatmak için kullanılıyor.
İcra sorunu yaşanmayan teminatlı kredi kartlarında; müşterilerin ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmeleri ise, belirli bir süre geçtikten sonra (bu süreç 1 seneden az olamıyor) teminatları geri alabilmelerini sağlıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git