Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Notunu Düşüren Faktörler - En Uygun Kredim

Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Notunu Düşüren Faktörler

Kredi notu neden düşer? diyen kişiler için bu yazımız bilgi kaynağı olacak. Kredi notuyla alakalı eminiz bir çok kişi yeterince bilgiye sahip değil ya da bildikleri doğrularda aslında en büyük yanlışlar. Bu bakımdan size en doğru bilgileri aktarmak için kredi notunun neden düştüğü, kredi notunu düşüren faktörleri detaylı şekilde belirteceğiz.

Kredi Notunu Düşüren Faktörler

Kredi notu kapsamlı bir sistem olmasından dolayı, bir çok etken kişilerin kredi notlarını düşürmeye yetiyor. Başlıca unsurları şu şekilde belirtebiliriz ;

 • Banka nezlinde açılan kredili mevduat hesapları üzerinde olan borçların, düzensiz veya eksik yatırılması kişilerin kredi notlarını düşürebiliyor.
 • Kişilere ait ödenmemiş olan vergi veya prim borçları da kredi notu düşmesi için büyük bir sebep.
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim borçları ciddi bir kredi notu düşmesine yol açacaktır.
 • Sık sık kredi başvurusu yapmak kredi notunuzu ciddi oranda düşürecektir. O nedenle kredi başvurularını en kötü şartlarda 6 ayda 1 yapmaya özen gösterin.

Kredi notunuzu düşüren etkenler bunlardır. Mevcut kredi notunuzu düşürmemek istiyorsanız, belirtmiş olduğumuz unsurlara çok dikkat etmelisiniz. Kredi notu, bankalar için çok değerlidir. Bir çok banka kredi notuna göre kredi veya kredi kartı verdiği için bu bakımdan, bireylerin mümkün olduğunca kredi notlarını yüksek tutmaları gerekiyor. Peki Kredi notu nasıl yükseltilir? kısaca bundan da bahselim.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalı

Düşük kredi notunu yükseltmek için bir takım yapılması gereken şeyler mevcut. Vereceğimiz bilgileri uyguladığınız taktirde kredi notunu yükseltmek çok da zor değil.

 • Ödenmemiş veya gecikmiş kredi borcu, kredi kartı borcu, vergi borcu veya prim borçlarınız var ise hemen ödeyin.
 • Düşük limitli kredi kartı alın ve aylık ufak tefek harcamalar yaparak, ay sonunda kredi kartı borcunuzu düzenli ödeyin. Bu unsur kredi notu yükseltmek adına büyük etkendir.
 • Kredi başvurusunda bulunmak isteyenler, mümkün olduğunca maaş müşterisi olduğunuz bankayı kullanın.
 • Fatura ödemelerinizi otomatik fatura talimatı vererek yatırın.
 • Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olun ve her ay ödemeleri düzenli yapın.
 • Birikim hesabı açtırarak, her ay aynı gün belirli bir miktar hesaba para yatırın ve birikim olmasını sağlayın.
 • Çekebiliyorsanız ufak miktarlarda kredi çekip, bir kaç gün sonra düşük faizli şekilde geri ödeyin. Örneğin 12 ay vadeli 1000 TL kredi çekip, 3-4 gün sonra faiziyle birlikte tüm kredi borcunuzu ödeyin. En fazla 20-30 TL ekstra ödeme yaparsınız.

Kredi notu yükseltmek için vermiş olduğumuz bu bilgiler de, kredi notu için hayati öneme sahiptir. Bu bilgileri doğru şekilde uygularsanız 3-5 ay içinde kredi notunuz en az 1400-1500 puan seviyelerine gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir