Kredi Türleri – Faaliyet Kredisi Nedir ? - En Uygun Kredim

Kredi Türleri – Faaliyet Kredisi Nedir ?

Kredi Türleri – Faaliyet Kredisi Nedir

Bir bankaya gittiğiniz de önünüze bir sürü broşür gelir ve hepsinde anlamını bilmediğiniz bir çok reklam görürüz ve size bunların hepsini satmakla ısrarcı bir pazarlamacı ya da bireysel müşteri temsilcisi size anlamını bilmediğiniz bir sürü kelime ile konuşmaktadır. Bu yüzden bankaya gittiğiniz zaman kredi konusunda bilinçli olursanız daha doğrusu neyin ne olduğunu bilirseniz işiniz daha kolay olacaktır çünkü karşınızda ki bankacı ona göre hareket edecektir.

Bankaların faaliyet alanlarında yüzlerce ürün çeşidi vardır ama bu hepsini kapsamın da 5 ana tür “Kredi Limit Kategori” altında toplanmıştır. Bankaların tüm kar merkezlerinde tahsis edilen kredi ürünlerinin tanımı ile tahsis edilen kredilerde bu kategoriler bazen farklı isimlerle geçebilir ama genel olarak kredi türlerini Faaliyet Kredisi Limitleri, Nakit Yönetimi Kredileri, Proje Kredileri, Garanti/Kefalet Kredileri ve Bireysel Kredi Ürünleri olarak sıralayabiliriz.

Faaliyet Kredi Nedir ve Türleri Nelerdir?

Faaliyet kredileri öncelikli olarak bir faaliyet içerdiğinden dolayı sadece firmalar tarafından kullanılmaktadır. Firmaların finansal döngüsüne uygun olarak kısa, orta ve uzun vadeli finansman ihtiyaçlarının karşılanması, ticari işlemlerden doğmuş olan alacaklarının nakde dönüştürülmesi, fiili mal ihracatı kapsamındaki ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerin finansmanı ile ilgili nakit ve gayri nakit ihtiyaçları amacıyla kullandıkları TL ya da herhangi bir yabancı para bazında kullandıkları kredi türüne faaliyet kredisi denir.

Peki, ne tür faaliyet kredileri daha çok bankalar tarafından kullanılır? Türk Lirasında bazında kullandırılan nakit krediler, Türk Lirası ve yabancı para bazında kullandırılan dış ticaret kredisi, Türk Lirası ve yabancı para bazındaki iskonto ve iştira kredisi ile kredili mevduat hesapları popüler ürünlerdir. Elbette daha birçok ürün var ama bununla ilgili alt ürünler bankalara göre değişiklik göstermektedir, bundan dolayı kendi bankanız ile iletişim kurarsanız ayrıntılı bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir