Bitcoin Piyasasına Nasıl Girebilirim?

Bitcoin Piyasasına Nasıl Girebilirim?
21 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 285 kez okundu.

 

Bitcoin Piyasasına Nasıl Girebilirim?

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli biri tarafından dokuz adet PDF sayfasıyla dünyaya duyuruldu. En kolay tanımıyla, kişiden kişiye elektronik para aktarma sistemi olan bitcoin, belki de bilinen parayı yeniden tanımlayacak ve insanlık tarihinin en önemli dönüşümünü gerçekleştirecek. Satoshi Nakamoto’nun yayımladığı belgenin başında geçen P2P ”Peer-To-Peer” daha önce kullanıldığı endüstri alanlarında devrim yaptı. Örneğin, 1999 yılında P2P paylaşım sistemi olan NAPSTER ortaya çıktı ve cd yada mp3 ile dinlediğimiz müziği bu sistem üzerinden dinler olduk. Sonrasında ıtunes, youtube, spotıfy uygulamaları ile P2P teknoloji gelişimi devam etti.

?

Bitcoin merkezi olmayan, dağınık bir ağ yapısına sahiptir. Para transferinde aracıları ortadan kaldıran bir sistemdir. Bitcoin dünyasında merkezi bir otorite bulunmayıp, bunun yerini açık kaynak kodlu bir yazılım almıştır. Bitcoin bir tür kripto para birimidir ve block chain sistemini kullanmaktadır. Bu sistem sayesine, bitcoin ile yapılan her alışveriş dijital bloklara kaydediliyor ve herkes tarafından görülebiliyor.

Bitcoin Dünyasına Giriş Nasıl olur?

Bitcon piyasasına girmek için öncelikle bir hesabınız olması gerekmektedir. Öncelikle bir dijital cüzdan oluşturulur. Bitcoin almak için internet üzerinden bir bitcoin borsasına girilir, bitcoin alınır ve bu bitcoinler cüzdana aktarılır. Bu cüzdanın güvenliği şifreleme yöntemiyle sağlanmaktadır. Her cüzdan için iki şifre oluşturuluyor. Biri özel şifre, diğeri genel şifre. Bitcoin kullandığımız paranın aksine sınırlı sayıda üretilecektir. Toplamda 21 milyon bitcoin üretilmesi kararlaştırılmıştır. Günümüze kadar 15 milyon bitcoin üretilmiştir.

Bitcoin günümüzde küçük ve büyük yatırımcıların gözdesi olmuş durumdadır. 1 bitcoin şuanda yedi bin dolara yaklaşmaktadır. Bitcoin, henüz sistemi tam oturmuş bir yapı değildir. Yeni çıkan bu yatırım aracının yasalarla desteklenmemesi, ülkelerin bitcoine yaklaşımı, teknik açıdan oluşan zorluklar ve insanların bu yeni para sistemine olan güvensizliği, bitcoini olumsuz etkileyen faktörler arasındadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git