Banka Çalışma Saatleri

Banka Çalışma Saatleri
13 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 268 kez okundu.

Banka Çalışma Saatleri

Ülkemizde birçok kurum ve kuruluş farklı mesai saatlerine sahiptir. Banka ve bankacılık da bu farklılıktan nasibini almış bir sektördür. Banka çalışma saatleri arasındaki küçük farklılıklar ve bilgi eksiklikleri bazı durumlarda gereksiz beklemelere ya da işlerin aksamasına ve bir sonraki güne kalmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle de banka müşterileri için, çalışma saatlerini doğru olarak bilmek oldukça önemlidir.


Bankalar, genel olarak değerlendirildiğinde mesaiye saat 9’da başlamaktadır. Saat 9 yerine 8.30 ya da 9.30’da mesaiyi başlatan bankalar az da olsa bulunmaktadır. Ülkemizde bir tek Odeabank’ın mesaisi 08.30’da başlamaktadır. Saat 09.30’da mesaiye başlayan tek banka ise; Vakıfbanktır. Diğer bankalar ise mesailerini saat tam 09.00’da başlatmaktadırlar.
Bankaların Öğle Molaları Kaçta Başlar?
Bankaların öğle molaları ile ilgili bilgiyi vermek biraz daha kolay olacaktır. Çünkü PTT Bank haricindeki bütün bankalar öğle molası için 12.30’da işi bırakmaktadırlar. PTT Bank ise, yıllardır postanelerinde de aynı düzeni tutturduğundan olsa gerek, 12.00 itibarıyla öğle molasına ayrılmaktadır. Öğle molaları her bankada toplam bir saat sürmekte olduğundan, PTT Bank mesaisi 13.00’da, diğer tüm bankaların öğleden sonraki mesaisi ise saat 13.30’da başlamaktadır.

Bankaların kapanış saatleri de bankadan bankaya farklılıklar göstermektedir. Genelde 17.00 birçok banka için gün sonu ve mesainin bitiş saatidir. Fakat Akbank, AlBaraka, HSBC, ING Bank, QNB Finansbank, TEB, T Bank, Türkiye İş Bankası ve Ziraat Bankası mesailerini saat 17.30 itibarıyla sonlandırmaktadırlar.
Yukarıda verilen bilgiler, bankaların güncel açılış kapanış saatleri olmakla birlikte, bankaların aldıkları operasyonel bazı kararlar neticesinde değişebilmektedir. Bununla beraber, bazı bankalar tarafından bazı özel şubelerinde farklı mesai saatleri de geçerli olabilmektedir. Bu nedenle ilgili şubenin bilgisine ulaşılması daha net bir sonuç sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git