Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?
28 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 276 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?
Yaşadığımız çağın kuşuturmacasından birçoğumuz ileriki dönemleri düşünmeyiz. Ama herkes emeklilik dönemini rahat, ekonomik kaygıları olmadan ve doğal olarak mutlu geçirmek ister. Özellikle yaşlılık dönemlerini huzurlu geçirmenin en önemli koşulu ekonomik yeterliliktir.
Hayattan beklentimiz yalnızca gündelik ihtiyaçlarımızı karşılamakla sınırlı değilse, emeklilik maaşımızın dışında başka bir gelir kalemine daha ihtiyaç duyacağımızı öngörmek hiç de zor değil. İşte Bireysel Emeklilik Sİstemi (BES) bireylere emeklilik dönemini mali açıdan rahat geçirmeye yönelik imkan sunuyor. Özellikle çalışan, belli bir geliri olan bireyler, düzenli olarak ayıracakları küçük bir miktarı tasarruf ederek geleceklerini garanti altına alabilirler.
Bireysel Emeklilik Sistemine Giriş İçin En Uygun Zaman Nedir?
Bireysel emeklilik sistemine dahil olmak için her zaman en uygun zaman olarak nitelendirilebilir. Aslında sisteme dahil olmadığınız her gün, sizin için bir kayıp bile diyebiliriz. Çünkü ufak tutarlarla geleceğinize büyük yatırımlar yapma şansından kendinizi mahrum ediyor oluyorsunuz.
Bireysel Emeklilik Sistemine Girişte Şartlar Nelerdir?
Aslında sisteme dahil olmanız için 18 yaşını doldurmuş olmanız dışında sizden istenen hiçbir şey yok. Sistem hangi meslekten olduğunuzla ya da gelir durumunuzla hiç ilgilenmiyor. Dilediğiniz herhangi bir banka ya da sigorta şirketi aracılığıyla sisteme giriş yapabilirsiniz.
Bireysel Emeklilik Sistemi Doğru Bir Yatırım Aracı Mıdır?
Bireysel emeklilik sistemi uzun vadeli ama kesinlikle doğru bir yatırım aracıdır. Üstelik yüzde 25 oranında devlet katkısı veren bir yatırım aracıdır. Örnek verecek olursak 100 TL’lik yatırımınıza alacağınız devlet katkısı 25 TL’dir.
Ödemelerinizi istediğiniz periyodlarda yapabilir, ödemelerinize dilediğiniz zaman ara verebilir, sonra yeniden sisteme dönebilirsiniz. Yapacağınız aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık ödeme tutarlarına kendiniz karar verirsiniz. Tercih ettiğiniz emeklilik fonu hangisiyse paranızı o fonda değerlendirmiş olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git