Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor? (Devletten İzinli)

Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor? (Devletten İzinli)
19 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 369 kez okundu.

Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor? (Devletten İzinli)

Özel arazisinde ya da farklı bir arazide çeşitli araştırmaların sonucu define bulan kişilere belirli bir oranda pay verilir. Bulunan varlık; altın, para ya da kültürel varlık şeklinde olabilir. Bu varlıkların gereği tespit edildikten sonra belirli bir miktarda pay alınır.

Öncelikle söz konusu definenin değerinin Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından tespiti gerekiyor. Şayet kendi özel arazinizde bir define bulduysanız, definenin belirlenen değerinin %50’si sizlere verilecektir.

Ancak farklı bir kişinin arazisinde define bulduysanız bu durumda %40 oranında pay alırsınız. %10’luk dilim ise arazinin sahibi olan kişiye verilir.

Hiçbir arama izni olmadan tesadüfi olarak kendi arazisinde ya da bir başka arazide define bulan kişilere, yukarıda bahsettiğimiz pay verilmez. Bu tarz durumlarda öncelikle bir komisyon kurularak bulunan definenin akçe değeri hesaplanır. Bunun ardından bakanlıktan belirli bir ödenek talep edilir.

Bakanlık gerekli ödeneği gönderirse, defineyi bulan kişiye belirli bir ödül verilir. Bahsettiğimiz durum, tesadüfi olarak define bulan kişiler için geçerlidir.

Kaçak olarak define aradıktan sonra elindeki define ile birlikte yakalanan kişilere hiçbir ödül verilmeyeceği gibi, hapis cezası da uygulanabilir. Define bulduktan sonra devletten gizlemek ve kaçak yollarla satmaya çalışmak suç olarak kabul edilir.

?

Define aramak için gerekli ekipmanlara sahip olan kişiler, Maliye ve Gümrük Bakanlığı üzerinden gerekli ruhsatı almak için başvuru yapabilir. Ancak söz konusu ruhsatı aldıktan sonra yine kendi başınıza hareket edebilmeniz mümkün değildir.

Define olduğuna inandığınız bir araziyi tespit ettikten sonra bakanlığa başvurarak kazı çalışmalarına başlayabilmek için belge almanız gerekiyor. Bahsettiğimiz define ruhsatlarının geçerlilik süresi 1 yıldır.

Defineyi Devletten Saklayan Kişiler Kaç Yıl Hapis Alır?

İzinli ya da izinsiz olarak define bulduktan sonra devletten gizleyen her kişi, hapis cezası alabilir. Ruhsatlı bir şekilde define aradıktan sonra bu hazineyi devletten sakladığınız zaman hakkınızda hapis işlemi uygulanır.

Emsal durumlarda kişiler hakkında üç aydan başlanarak iki yıla kadar hapis cezası uygulanabildiği görülmüştür.

Arama Terimleri:define bulana devlet yüzde kaç veriyor

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git