Detay Maxinet Mağdurları

Detay Maxinet Mağdurları
21 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 870 kez okundu.

Detay Maxinet, 2002 yılında kurulmuş, fakat şu anki haline evrilme süreci 2016 yılında devredilmesiyle beraber başlamış bir limited şirketidir. Sistemlerinden kısaca söz etmek gerekirse, üyelik tipine göre belli bir miktar yatırım yaparak sistemlerine dahil oluyorsunuz. Ve onlar da karşılığında size laptop ve kurallara uyarak yaptığınız işler sonucunda aylık ve yıllık periyotlarda kar vaat ediyorlar. 2017 yılından beri var olan bu projeye, yapılan son incelemeler doğrultusunda 18 bini aşkın kişinin para yatırdığını ve aktif olarak paralarının proje kapsamında bulunduğu söylenmektedir. Projenin ilk dönemlerinde bu yana ise 35 bin kişinin olduğu da söylenenler arasında.

Detay Maxinet Yatırımcıları Paralarını Geri Alabildi mi?


Son üç aylık periyottan bu yana Detay Maxinet oluşumu resmi makamlıklarca incelemeye alındığı için beraberinde birçok şikayet gelmeye başladı. Bu tür oluşumlarda, saadet zincirlerinde genellikle kullanıcılar bir süre paralarını alamasalar dahi güven duydukları için beklemede kalırlar. Bu nedenle bu tarz firmaların dolandırıp dolandırmadığı maalesef daha uzun bir periyot sonunda ortaya çıkıyor. Firmanın çalışma prensibine göre, Gümüş, Gold ya da Platin paketlere göre, sırasıyla, 590 dolar, 1,534 dolar ya da 2,242 dolar şeklinde yatırım yaparak sisteme dahil oluyorsunuz. Sizin ağınıza eklenen her bir kişi için de size ek bir komisyon veriliyor, online kazancın dışında. Buna da piramit sistem deniyor. Tabii bunlar, firmanın yatırımcılarına vaat ettiği şeylerdi. Fakat güncel bilgilerle beraber görüyoruz ki, ortada birçok mağdur ve parasını geri alamayan yatırımcılar var. Şikayet sitelerinden ya da güncel haberlere bakarak durumu sizler de daha net analiz edebilirsiniz. Fakat şu an için 18 bin kayıtlı yatırımcının yatırımlarının Maxinet bünyesinde bulunduğu ve bununla beraber herhangi bir iadenin olmadığını görüyoruz. Hatta yetkililerin açıklamaları ise, zaten hiçbir şeyin yatırımcılara vaat edilmediği şeklinde.

Detay Maxinet Kullanıcılarının Şikayetleri


Şikayet sitelerinde ya da diğer mecralarda görüyoruz ki, özellikle son dönem yatırımcılarından sayfalarca şikayet ve sorun bildirimi var. Ama herhangi bir geri bildirim yok. İncelemelerimizde görüyoruz ki, yatırım yapmış kişiler daha çok ‘yatırım yaptım, vazgeçmek istedim iade yapmadılar.’ ya da ‘yatırım yapıp kazandım, sistemde hakkım olduğu görünüyor fakat paramı çekemiyorum.’ konularında yoğunlaşmış durumda. Ayrıca, sistemi eleştiren de başından beri var. Dijital reklam ve SEO kavramları üzerinden görülmemiş miktarlarda kazanç vaat edilmesi, en ucuz paket de dahi 600 dolar yatırmak zorunda olmanız ve karşılığında sadece maksimum 150 dolar edebilecek bir laptop verilmesi en dikkat çekenler arasındadır. İade almak isteyen ya da yatırımını çekmek isteyen kullanıcılar için, bürolarının ve irtibat numaralarının da yardımcı olmadığı belirtilmiş. Bunun dışında, herhangi bir yetkiliden ise bir yanıt yok. Aksine, yapılan bakanlık ve BTK incelemeleriyle beraber, kullanıcılarından kendilerine inanmalarını isteyerek yatırım yapmalarına hala daha teşvik etmeye çalışmaktadır. Bu durumda, yatırımcı adaylarının dikkatli olması gerekiyor. Aynı şekilde yatırımı bulunanların da gerekli hukuki yollara başvurarak haklarını aramaları önemli.

?


Bir süredir, artan şikayetler ve inceleme talebiyle beraber Gümrük ve Ticaret Bakanlığı inceleme başlatmıştı. İncelemelerin verileri haber sitelerinde ve resmi organlarda açıklanmaktadır. Buna göre, Detay Maxinet V3 adıyla oluşturulmuş olan ve sistemin temel yazılımı olan uygulama incelenmiş tutarsızlıklar bulunmuştur. Yatırımcıların sayısı, prim miktarı, komisyon gibi ana kriterler üzerinden yapılan araştırma ile beraber piramit sisteminin de gerçeği yansıtmadığı belirtilmiştir.
Ayrıca, 13 Nisan itibariyle 4. Sulh ve Ceza Hakimliği’nin aldığı karar doğrultusunda sitenin erişime kapatılmasına karar verilmiştir. BTK tarafından da talep edilen karar kapsamında sitenin yeni üye alımına kapanması hedeflenmiştir.2018/ 3567 numaralı karar numarası üzerinden siz de detaylarına bakabiliyorsunuz bu arada. İncelemeler gösteriyor ki, şu ana kadar firma bünyesinde yalnızca yatırımlardan gelen 16,3 milyon dolar bulunuyor.  Mahkeme tarafından kararın ana gerekçesinin ise piramit sistemi olarak adlandırılan, yatırım yapan kişinin ağına yeni kişiler ekleyerek ondan komisyon alması, durumunun olduğu belirtiliyor. Yansıtılan veriler hiçbir şekilde gerçek bulunmamakla beraber, kullanıcı şikayetleri de bunu onaylar nitelikte. Nihai kararın yakın bir zamanda duyurulması beklense dahi, görünen o ki şu an için Detay Maxinet’e yatırım yapan kişiler mağdur durumda diyebiliriz.

Etiketler:

Detay Maxinet Mağdurları Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. ahmet kuyu dedi ki:

  merhaba bende detay maxinet mağdurları arasındayım allahtan 500 lira yatırdım. bu kadar basit mi böyle bir sistem kurup binlerce mağdurları dolandırıp kaçmak inanılır gibi değil

 2. Kemal Kara dedi ki:

  detay maxinet mağdurları durumları ne olacak bilen varmı. adam keyfini sürüyor dünyanın bir ucunda

 3. mağdur mağdur dedi ki:

  10 bin tl yatırdım detay maxinet mağdurları arasındayım korkarım ki artık para hayal oldu. Allah bildiği gibi yapsın

 4. orhan tapan dedi ki:

  5 bin lira yatırdım bunlara güvendik ne olacak şimdi. detay maxinet mağdur oldum

Sayfa başına git