Detay Maxinet Nedir, Kapatıldı mı? Dolandırıcılıkta Yeni Çığır mı

Detay Maxinet Nedir, Kapatıldı mı? Dolandırıcılıkta Yeni Çığır mı
18 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 267 kez okundu.

Detay Maxinet, bir süredir piyasada sözü geçen, bir saadet zinciri mi yoksa farklı bir Çiftlik Bank vakası mı olduğu tartışılan yeni versiyon bir projedir. Detay Maxinet sistemine dahil olmak için, ilk olarak bilgisayarınıza bir uygulama kurmanız gerekiyor. Hatta başvuru için gereken parayı ilettikten sonra size bir de laptop veriliyor. Bilindiği üzere, laptopun özellikleri oldukça giriş seviyesinde. Ödemiş olduğunuz kayıt miktarı üzerinden size günlük belli bir miktar kazanmanızı vaat eden bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Yıllık orana vurulduğunda ise vermiş olduğunuz giriş parasının birkaç katını kazanacağınızı vaat ediyor. Reklam ve SEO kavramları üzerinden almış olduğunuz laptopun sürekli açık kalarak yazılım üzerinden para kazanıyorsunuz. Tabii bunlar firmanın, başvuru adaylarına olan vaatleri. Fakat piyasadaki birçok kişi, bunun pek de güvenli bir sistem olmadığından yana. Tıpkı Çiftlik Bank gibi toplam 18 bin kişiye ulaşmış ve totalde, 16.3 milyon dolar para toplandığı tespit edilmiştir. Yapılan son açıklamalara göre de, şu an için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından inceleme altına alınmış bir sistem.

Detay Maxinet Sistemi Nasıl İşliyor?

Belirttiğimiz gibi sistem yazılım programı ve bilgisayarlar üzerine kurulu.  Detay Maxinet Teknolojileri Sanayi ve Ticaret LTD. şirketi adıyla 2016 yılından beri aktif olarak gözüken bir firma. Aslında ilk olarak 2002 yılında ticari unvanını almış fakat sonrasında el değiştirerek şu anki sahiplerine geçiş yapmış. Sisteminden bahsetmek gerekirse, firma size bir bilgisayar veriyor ve para kazanmanız için günlük en az 14 saat açık kalması gerekiyor. Farklı IP sistemleri üzerinden çalışılması gerektiği için kullanıcılara da bilgisayar verildiği söylenmektedir. Fakat sistemin bu yönü birçok girişimcide şüphe uyandırmaktadır. Bununla beraber asıl hedeflerinin, organik hit kazandırmak ve SEO yoluyla reklam alımı artırarak kullanıcılara günlük ortalama en yüksek pakete göre 15 dolar kadar kazanç elde ettirmektir. Gümüş ve Gold paket şeklinde müşterilere sunulan farklı paketler de söz konusu. Yatırım yaptıktan sonra aldığınız pakete, ekip arkadaşı gibi yeni kişiler de ekleyebiliyorsunuz. Bu şekilde, eklenen kişiler üzerinden de komisyon kazanabiliyorsunuz. Gold paketi tercih ederseniz komisyon miktarınız da artış gösteriyor.

, Ne Kadar Kazandırıyor?


Biraz önce de söz ettiğimiz gibi, Detay Maxinet sistemine giriş yapmanız için belli bir miktar ödeme yaparak sisteme dahil olmanız gerekiyor. Paket türleri de Platin, Gold ve Gümüş olmak üzere üç tane. İsminden de anladığınız üzere, Gold ve Platin paket daha yüksek bir yatırım ücreti ve daha fazla kazanç getirdiği iddia ediliyor. Sisteme giriş yapmak için, Gümüş Paket alan kişilerin 590 dolar ödemesi lazım. Altın paket alanların 1.534 dolar ve Platin alanların ise 2.242 dolar ödemesi şartı bulunuyor. Buna göre, değişen saatlerde online kalmasın şart koşulmuş. Gümüş pakette 8 saat, altın paket de 10 saat ve Platin paket de ise günde 12 saat online kalma koşulu söz konusu. Tabii daha uzun süre kalmanızı tavsiye edenler de var. Hepsinin geçerlilik süresi ise 12 ay. Her paket için de sıfır laptop ve yazılım verileceği ön görülüyor. Tabii buna göre de almanızın planlandığı aylık online gelir değişiyor. Gümüş pakete göre, aylık 124 dolar, altın pakete göre aylık 310 dolar ve platin pakete göre de aylık 465 dolar olması gerektiği belirtilmiş. Buna göre, sırasıyla yıl başına düşmesi vaat edilen online gelir, 1,488 dolar, 3,720 dolar ve 5,780 dolar şeklinde oluyor.

 

 

 

Detay Maxinet, yazılım üzerinden prim sistemine tam olarak 2017 yılında başlamış olarak gözüküyor. O zamandan bu zamana da yaklaşık 19 bin aktif müşterisi olmuş. Her müşterinin yatırımlarını ve alamadıkları yatırımlarını dahil edersek ciddi bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Aslında firma ilk faaliyetlerine başladığında, birçok kişinin ilgisini çekmişti. Kurmuş oldukları sistem de birçok kişi için mantıklı gelebilir. Günlük karın 15 dolar olduğunu da hesap edersek, yatırım yaptığınız paraya göre ciddi bir kar söz konusuydu. Fakat birtakım soru işaretleri, aynı zamanda birçok kişi için de bu sisteme dair şüpheler uyandırmıştı. Dijital reklamcılık ve SEO piyasasının genel payı belli iken, bu piyasadan yararlanan ufak bir şirket olmalarına karşın kullanıcılara sunduğu payın fazla olması, kişiler adına ofislerinde bir bilgisayarı ayarlamak yerine, farklı IP isteniyor bahanesiyle kullanıcılara bilgisayar verilerek farklı bir sistem oluşturulması da eleştiri alan ve şüphe uyandıran konulardandı. Nisan ayı itibariyle de Çiftlik Bank ve Anadolu Farm zincirlerinde olduğu gibi burada da birçok insan paralarını alamadığı yönünde şikayetlerde bulunmaya başladı. Kullanıcıların, yatırımlarını geri almak istediği, ücretlerini ödediklerini fakat yazılımın çalışmadığını, birikmiş paraları olduklarını ve firmanın bunu yatırmak istemediğine dair sayısız şikayet bulunuyor. Şikayet sitelerinde bulunan sorunlara da herhangi bir yetkiliden bir yanıt söz konusu değil şu an için. Aynı şekilde iade sürelerinin ayları geçtiği kişilerin yorumlarını da burada görebilirsiniz.


Belirtildiği üzere Detay Maxinet aslında 2002 yılından beri aktif olan bir site. Fakat 2016 yılında el değiştirerek bu projenin de sahibi olan kişinin eline geçiyor. Verilere baktığımızda Detay Maxinet sitesinin de legal olarak işlemlerini yürüttüğünü görebiliriz. Daha doğru bir şekilde ifade etmek gerekirse, vergi levhası bulunan, stopaj vergisini veren bir kurum olarak gözüküyor. Fakat sanıldığı kadar, vergi levhasının olması ve vergi ödenmesi esas kıstas değil. Çünkü elde ettiğiniz kazancın %20 oranında vergilendirdiğiniz takdirde devletin nezdinde yasal olarak kabul ediliyorsunuz. Fakat bu tarz şirketlerin yürüttüğü projelerin niyeti ancak Bakanlıklara yapılan şikayet ya da bildirimler sonucu ortaya çıkıyor. Yatırımcılara geri ödeme yapılmaması, ancak bu kullanıcıların şikayetleriyle tescillenebiliyor. Ayrıca belirtildiği kadar reklam geliri getirip getirmediğini kendiniz Adwords durumuna bakarak da saptayabilirsiniz. SEO ve benzeri kavramlarla bu kadar içli dışlı görünen bir firmanın bu listeye göre, oldukça alt sıralarda yer alması da çelişkilerden biri. Bu nedenle yasallık konusu bir bütün olarak değerlendirilip sonuçlandırılmalıdır.


Biraz önce de belirttiğimiz gibi, yasallığın tam anlamıyla söz konusu olması için, kullanıcı yorumları ve Bakanlıklara iletilen şikayetler de göz önünde bulundurulmalıdır. 3 aydan bu yana Detay Maxinet firması gelen şikayetler ve usulsüzlüklerden dolayı inceleme dönemine alındı. Maxinet’in sistemine dahil olmanız için gereken Detay Maxinet V3 programının incelemeleri, kullanıcılar, prim sistemi ve veriler son derece tutarsız bulundu. Aynı şekilde yatırım yapan kişinin sisteme dahil kişiler üzerinden komisyon alarak bir piramit sistemi şeklinde yürütülmesine ilişkin olan verilerin de gerçeklikten uzak bulunduğunu söyleyelim. Konu şu an için Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal etmiş durumda. Ayrıca bir süre önce Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da konu ile ilgili inceleme gerçekleştirdi. Şu an için sitenin incelemeleri devam etmekle beraber, bir dönem sitenin kullanımı BTK tarafından mahkeme kararı ile kapatılmıştı. Şu an için de sitenin durumunun pek iç açıcı olduğu söylenemez. Ayrıca, şikayet sitelerindeki yorumlara bakarak da durumun gidişatını anlayabilirsiniz.

Birçok başvuru sahibi, ücretlerini yatırdığını ve vazgeçmek istediklerini fakat herhangi bir iade alamadıklarını ya da 3 aydır herhangi bir ödeme alamadıklarını belirtmiş. Firma şu an için tıpkı Çiftlik Bank’ta olduğu gibi son aşamada da destek ve yatırım beklediğini belirtmiş. Ama böyle bir yatırım sanırım çoğu kişinin de farkında olduğu üzere ölü bir yatırım. Ayrıca son verilere baktığımızda 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin belirtmiş olduğu karara ve 2018/ 3567 numaralı hükme göre, siteye giriş yasaklanmış durumda. Karar 13 Nisan da alındığı için kısa sürede uygulamaya konulacaktır. Bununla beraber kararın verilmesindeki ana gerekçenin, yazımızda da bahsetmiş olduğumuz ‘piramit sistem’ in olduğu söyleniyor. Şu an için aktif olan, yürürlüğe giren işlemler bu yönde. Başta da belirttiğimiz gibi konu Cumhuriyet Başsavcılığı evresinde. Herhangi bir durum olması durumunda, karar en kısa sürede duyurulacaktır. Fakat şu an için bakıldığında birçok mağdurun ve şirkette duran milyon dolarların olduğu aşikar. Şu anki incelemelere göre 18 bini aşkın kişiden 16.3 milyon alındığı hesaplanmış. Yatırım yapan kullanıcıların ise paralarını geri alamadıkları biliniyor. Firma hala daha yatırımcılarına beklemelerini önerse de veriler ortada. Kısa süre sonra nihai kararı da belli olacak.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git