Geri Ödemeli Devlet Bursu Nasıl Alınır? (KYK BURSU)

Geri Ödemeli Devlet Bursu Nasıl Alınır? (KYK BURSU)
22 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 319 kez okundu.

Geri Ödemeli Devlet Bursu Nasıl Alınır? (KYK BURSU)
Üniversite hayatı boyunca insanlar birçok gider yapmak durumundadırlar ve bunu karşılayacak güçleri de çok istisnai durumlarda var olmaktadır.
Elbette birçok kurum ve kuruluşun bu konuda çalışması mevcuttur; hal böyleyken devletin de bu uygulamaya katılıp geleceğini kuracak insanlara destek olması kaçınılmazdır.
Devletin verdiği burslar iki başlık altında incelenebilir: Başbakanlık bursu ve Yükseköğrenim kredisi. Burada bahsi geçen tür Yükseköğrenim kredisidir.
KYK Bursu Almak İçin Öngörülen Şartlar
Önlisans veya lisans düzeyi bölüm kazanmış ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey bu krediyi almaya hak kazanır. Söz konusu bölümlerden mezun olduktan iki yıl sonra da kredilerini dilerlerse taksitlendirerek geri öderler. Faiz işlemez.
Öğrenci açıköğretim fakültelerinden birine kayıtlıysa; kişinin gazi veya şehit çocuğu olup olmadığına bakılır.
Kredi başvuruları çoğunlukla Ekim veya Kasım aylarında açılmaktadır. İnternet sitesi üzerinden başvuru yapılır; e-devlet’in son zamanlarda aktif kullanımı sonucu başvurular e-devlet’ten de yapılabilmektedir.
Kredi almaya hak kazanan öğrencilere her ay 470 TL ödeme, Ziraat Bankası’ndan kendilerine verilen kart üzerinden yapılır. Bu kart hem banka hem kredi kartı olarak kullanılabilmektedir; üstelik 375 TL nakit avans seçeneği de karta tanımlanmış bulunmaktadır.
Kredi Hakkında Kimlere Öncelik Tanınır?
Öncelikle gazi ve şehit çocukları, çeşitli kurum ve kuruluşlara bağlı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nda malulen emekli aylığı alan kimselerin çocukları, %40’ın üzerinde engele haiz kimseler, anne veya babasını yahut her ikisini kaybetmiş öğrenciler, Darüşşafaka’da öğrenimini tamamlamış ve üniversiteyi kazanmış öğrenciler ilk sırada yer alacaktır.
Bunların da önünde, üniversite sınavında ilk yüz kişinin içinde bulunanlar, terör nedeniyle köyleri boşaltılmış kimseler ve Milli Sporcu Belgesi’ne sahip olan öğrenciler bulunacaktır.
Kimlerin Kredi Alması Mümkün Değildir?
Okulunu uzatan, eğitimine ara veren, bir yükseköğrenim kurumundan mezun olan, intibak yapmak isteyen, yabancı uyruklu olan, önceden burs/kredi almış olan, gerçeğe aykırı bilgi veren, yönetmeliğe göre kredi alma şartlarını haiz bulunmayan, KYK yurtlarından süresiz çıkarılma durumu olan, ek süre ile öğrenim gören öğrenciler, kredi alamazlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git