Konut Alımlarında Tapuya Gitmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Konut Alımlarında Tapuya Gitmeden Önce Yapmanız Gerekenler
15 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 233 kez okundu.

Konut alacak birçok kişi hayatlarında ilk defa konut aldıklarından dolayı bazı soruların cevaplarını bilmemektedir. Bu yüzden konut alacak olanların tapuya gitmeden önce mutlaka yapması gereken detayları sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Konutu satacak olan ve konutu alacak olanlar arasında herhangi bir sorun çıkmaması için bu detayları mutlaka göz önünde bulundurmanız ve anlaşma yaparak tapuya gitmeniz işlemlerinizin daha kısa süre içerisinde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Tapu harcı ve Emlak Vergisi

Konut alımları sırasında alıcı ile satıcı arasında anlaşmazlığa düşülmesine neden olan unsurlar arasında tapu harcı ve emlak vergisi yer almaktadır. Bu yüzden de bu konuda alacağınız konutun borçlarını bulunuyorsa tapuya gitmeden önce bu borçları kimin ödemesi konusunda bir anlaşma yapmanız gerekmektedir. Aksi durumda tapu işlemleri sırasında birçok kişinin bu sorunlardan dolayı başının ağrıdığına ve konut alımları sırasında kararlarından vazgeçtiklerine şahit olmuşuzdur.

Emlakçı ve diğer ödemeler konusunda anlaşma yapın

Konut alan müşterilerin aslında en çok zorladıkları ödemenin emlakçılara verdiği paralar olduğunu biliyoruz. Bu yüzden konut alımlardan önce emlakçı komisyonu veya diğer giderler ile ilgili olan detayları alıcı ve satıcı arasında net bir şekilde konuşmanız gerekmektedir. Emlakçı dışında tapu masrafları, dosya masrafları ve sigorta masrafları arasında bir paylaşım yapmanız en adil yöntemler arasında yer alacaktır.

Kredi çekecek olan müşteriler iyi bir araştırma yapmalı

Konut alımı yapacak olan ve konutu kredi ile alacak olan müşterilerin mutlaka faiz oranları konusunda en uygun faizleri sunan bankayı tercih etmesi gerekmektedir. Çünkü bankaların konuda farklı faiz oranları ile hizmet vermesi konut kredisi çekecek olan müşterilerin daha yüksek faizler ödemesine neden olmaktadır. Bu yüzden iyi bir araştırma yaparak sizlerde konut kredisi türünde detaylı bir şekilde daha uygun faiz oranları ile kredi çekme şansını bulabilirsiniz. 2018 yılı içerisinde kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını %1’in altına düşürmesinden sonra konut alacak olan müşteriler buna göre bir araştırma yapmalıdır.

Bankaya giderken bütün evrakları yanınızda götürün

Kredi çekim işlemleri sırasında bankaların müşterilerinde istediği bazı evraklar bulunmaktadır. Bu konuda özellikle konut kredisi çekimi yapacak olan müşterilerin konut kredisi çekim işlemleri sırasında yapması gereken detayları sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Tapunun fotokopisi ve bankanın sizlerden konut kredisi çekimi sırasında istediği bütün evrakları yanınızda götürmeniz gerekmektedir.  Bu detaylarda konut alımlarından önce yapılması gereken konular arasında yer almaktadır.

Ödeme konusuna netlik kazandırın

Konut alımı yaparken bazen karşımıza çıkan konular arasında ödeme konusu gelmektedir. Bankadan bankaya para transferi yapacak olan alıcı ve satıcı arasında meydana gelen bu sorunu çözmek için bankanız ile üst limit ödeme konusunda bilgi almanız gerekmektedir. Birçok bankanın konut kredisi türünde para göndermek isteyen alıcının üst limite takıldığını belirtmesi konutun alımının gecikmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de sizler konut alımı yaparken mutlaka bankanızdan para gönderme üst limiti konusunda artış yapmasını talep ediniz.

Yaptırılması gereken sigortaları yaptırın

Bankaların konut satışları sırasında en çok önem verdiği detaylar arasında deprem sigortası gibi sigorta türlerinin yaptırılmasına dikkat ettiğini belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de konut satışı yapacak olan satıcıların bu sigortalarının mutlaka yaptırması gerekmektedir. Aksi durumda satış işlemleri sırasında ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalacaksınız ve işlemlerinizin uzamasına neden olacaksınız.

Belediyeden rayiç bedeli alın ve emlak vergisini ödeyin

Konutun bağlı bulunduğu belediye üzerinden mutlaka emlak vergisinin ödenmesini sağlamanız gerekmektedir. Konut alacak olan müşterilerin genellikle bu konuda sıkıntılar çektiğini biliyoruz. Bu yüzden satıcı olan kişiye bu konuda gerekli olan bilgileri iletmeniz durumunda sizlerde sorunsuz bir alıveriş yapma şansını yakalamış olacaksınız.

Bankadan ipotek evraklarını teslim alın

Konut kredisi kullanacak olan müşterilerin alacakları konut üzerine bankanın ipotek koyacağını biliyoruz. Bu yüzden ipotek konulacak olan konutların evraklarını bankadan almanız gerekmektedir. Bu evrakların sonrasında lazım olma durumunun söz konusu olduğunu belirtmek istiyoruz.

Tapu sahibi gerekli başvuruları yapmalıdır

Tapu sahibi olan kişinin konut satışından önce gerekli olan yerlere başvuru da bulunması gerekmektedir. Bu yüzden de tapu sahibi olan kişi Tapu Genel Müdürlüğünün istediği evraklar ile birlikte tapuya başvuruda bulunması gerekmektedir.  Başvuruda bulunduktan sonra SMS ile gönderilen bilgilerden sonra sizlerde harç ödemenizi yaparak konutunuzu sorunsuz bir şekilde satma şansını yakalamış olacaksınız.

Son olarak ise bankaların ipotek için göndereceği ekspertiz arkadaşa uygun bir zaman diliminizi belirtmeniz durumunda işlemlerinizin daha kısa süre içerisinde sona ermesini sağlama şansını yakalamış olacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git