ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?
17 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 459 kez okundu.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?
Birçok kişinin banka hesaplarında paralar ve çeşitli gayrimenkulleri bulunur. Hesap sahibi vefat ettiğinde, bankada bulunan parasını yakınları tahsil edebilir, ancak bu işlem için çeşitli belge ve aşamalara gerek vardır.
Mirasçıların, işlemleri sırasında yaşanan gecikme çeşitli cezalara maruz kalmaya ve sürecin işlemesinin zorlaşmasına neden olabilir.
Gerekli Belgeler Ölüm Belgesi
Öncelikle ölen kişinin yakınları, bu kişinin öldüğüne dair ölüm belgesi almalıdırlar. Ölüm belgesi, hastane de veya evde ölen kişilerin doktor muayenesi sonucu, kesin ölümün gerçekleştiğinin belge halinde sunulmasıdır. Şayet kişi evde öldü ise, yine doktor tarafından muayene edilir ve belge düzenlenir.
Ölüm belgesi olmadan, belediyeler de cenaze ve defin işlemine başlamazlar. Bu belgeyle, ölen kişinin yakınları veraset ilamı çıkartarak, ölen kişinin mirasçıları olduklarını belgelemek zorunda olduğunu unutmamak gerekir.

, anlamına gelen veraset ilamı, sulh hukuk mahkemesinden veya da noterden belirli bir ücret karşılığı temin edilebilir.
Daha önceleri sadece mahkemeden temin edilse de noterlere de bu belgeyi verme yetkisi verilmiştir. Veraset ilamını 3 ay içinde almak gereklidir, aksi takdirde mirasçılar ceza ödemek zorunda kalırlar.
Mal varlığı
Ölen kişinin mal varlığını öğrenebilmek biraz zaman alan bir işlemdir. Bu işlem için bütün bankaları tek tek dolaşmak veya da bankalar birliğine, resmi olarak yazı ile müracaat edilerek, ölen kişinin mal varlığı tespiti istenebilir.
Mal varlığı tespit edildiğinde, ölen kişinin hesapta bulunan parası için, vergi dairesine yatırılması gereken bir vergi ortaya çıkar.

Devletin mirasçılara intikalini sağladığı gayrimenkuller için uyguladığı vergidir. Bu verginin, mirasçılar tarafından mal varlığına karşılık gelen tutarın, vergi dairesine ödenmesi ve borcu yoktur yazısı alınması gereklidir.
Tahsilat
Bankalar ölen kişinin hesabındaki, parayı hemen vermez. Öncelikle, mirasçı birden fazla ise bütün mirasçılarla birlikte gidilmesi gerekir.
Bunun yanında mirasçısı olduğunu gösteren belge, kimlik ve vergi yoktur yazısı bulunması gereklidir. Gerekli evrakların teslimi halinde bankadan ödeme artık tahsil edilebilir, duruma gelmiştir. Mutlaka hesabın olduğu bankaya başvuru yapılmalıdır. Başka bir şubeden tahsilat yapılamaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git