Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?
31 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 284 kez okundu.

Nasıl Verilir?

Günlük hayatımızda kullanımlarımız sonucu gelen faturalarımızın ödeme işlemleri bazen sorun haline geliyor. Bu sorunumuzun çözümü kapsamında bankalar tarafından otomatik ödeme sistemi oluşturulmuştur. Elektrik, su, telefon, kablo tv, doğalgaz kullanımı sonucu gelen faturalarımızın banka kontrolünde son ödeme tarihinden önce ödenmesi talimatı verilmesine otomatik ödeme talimatı denir.

Hesabınızda Yeterli Para Yoksa Ne Yapmak Gerekir?

Fatura tutarının zamanında ödenmesi cezalı duruma düşmemesi için hesabınızda veya ek hesabınızda yeterli miktarda para bulunması zorunludur. Bu işlem fatura son ödeme tarihinden 1 gün önce gerçekleştirilir. .Eğer yeterli miktar yoksa talimat olsa dahi fatura ödeme işlemi gerçekleşmez.

Talimatı Nerelerden Verilebilir?

Faturalarımızın zamanında ve sorunsuz ödenmesi için verilen ödeme talimatı çeşitli yöntemlerde yapılabilir. Talimat 4 şekilde verilebilir;

En basit şekli ile ödeme talimatı verme yöntemi bankaya gidilerek yapılabilir. Ödemek istediğiniz faturanın fiziki nüshasını yanınıza alarak maaş hesabınız bulunan banka şubesine veya herhangi adınıza kayıtlı hesabınızın bulunduğu şubeye gidebilirsiniz. Banko görevlisine talebinizi ilettiğiniz takdirde sistemden ödeme talebinizi kabul ederek talimatınızı yerine getirir.

Hesabınıza ait en yakın ATM’ye giderek de ödeme talimatı işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Fiziki olarak yanımıza faturamızı almamız gerekir. Sebebi üzerindeki abone numarasının talimat için ihtiyaç olmasıdır. ATM ödeme işlemleri bölümünden fatura ödeme talimatı ver kısmına ad, soyadı, fatura türü ve abone numarası girerek talimatınızı vermiş olursunuz.

Hesabınız bulunan bankanın İnternet şubesinden ödeme talimatı verebilirsiniz. Bankaya ait resmi web sayfasından müşteri no ve bankacılık şifresi ile giriş yaparız. Ödemeler kısmından otomatik ödeme talimatı ver kısmına abone numarası ve fatura türü girilerek talimat verme işlemi yapılır.

Hesabınıza ait telefon bankacılığı aracılığıyla da ödeme talimatı verilebilir. Sesli yanıt sistemine otomatik ödeme talimatı diyerek söylediğinizde gerekli müşteri temsilcisine bizi bağlar ve talimat işlemini gerçekleştiririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git