Sınavsız Devlet Memuru Olunur Mu?

Sınavsız Devlet Memuru Olunur Mu?
26 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 278 kez okundu.

Sınavsız Devlet Memuru Olunur Mu?
Devlet, kamu ve yarı özel kuruluşlarda oluşan personel açığını kapatmak için 2017 yılında hızlı bir çalışma yaptı. Mahalle bekçiliği, belediye kalem birimleri, halk eğitim merkezleri gibi alanlarda yaşanan çalışan eksikliği KPSS şartı aranmaksızın doldurulmayı bekliyor.
KPSS şartının kalkmış olması bu alanlarda çalışmayı hedefleyenler için sürpriz oldu. Çünkü daha önceleri bu alanlara alınacak elemanlarda, bu sınavda barajı geçme şartı aranmaktaydı. Ancak şimdi de bu kadrolarda çalışma hayali kuranları farklı sürprizler bekliyor.
Mülakat Süreçleri
Bu sektörlerde çalışmak isteyenleri ilk etapta belirlenen kurulca yapılacak olan mülakat süreçleri bekliyor. Başvuru yapan adaylardan, işe uygunluğu tespit edilen kişiler sırası ile mülakatın gerçekleştirileceği yere çağrılıyor.
Bu çağrılar belediye ve kaymakamlıklar aracılığı ile yapılıyor. Mülakatı yapacak olan kurulun adayda aradığı şartlar arasında, özgüven, disiplin, iş geçmişi ve ahlakı, kendini ifade etme yeteneği aranıyor.
Dolayısıyla ilk eleme aşaması bu mülakat oluyor. Mülakat sonuçları yine aynı kurumlar tarafından belli bir süre sonunda resmi açıklamayla paylaşılıyor.
İç Sınav Devri Başladı
Personel açığını kapatmak için KPSS şartını kaldıran bu birimler, kendi iç sınavları ile eleme yöntemine devam ediyor. Binlerce lise ve üniversite mezunu aday, bu yapılanmanın bir parçası olmak için sınav başvurularını gerçekleştiriyor.
Sınav başvuruları genellikle bulunan il ya da ilçenin belediye ve kaymakamlıklarına gerçekleştiriliyor.
Mahalle bekçiliği için ise en yakın emniyetten başvuru yapılabiliyor. Başvuru esnasında kişinin sabıka kayıt bilgileri sorgulanıyor ve iş geçmişi araştırılıyor. Bunun yanında ikametgah belgesi, sağlık raporu ve vesikalık fotoğraflar da istenen diğer belge ve bilgilerden bazıları.
Klasik Eleme Yöntemi
Sınav sonrasında personel açığına göre puan sistemi devreye giriyor. En yüksek puanı alan kişiden başlayarak açığa göre kişi listesi çıkarılıyor. Mahalle bekçiliği için sınava giren adaylardan aynı puanı alanlar için yaş kriteri devreye giriyor.
Yaşı küçük olan aday otomatikman diğerlerinin önüne geçmiş oluyor. Ayrıca bu sektörde çalışmayı hedefleyen erkek adaylar için boy ve yaş sınırı koyulmuş durumda. Aynı şekilde askerliklerini tamamlamış olmaları da diğer önemli konuşular arasında yer alıyor.

KPSS ŞARTI OLMADAN ALIM YAPAN KURUMLAR

Sağlık Bilimleri Üniversitesi 245 Personel Alımı: Devlet Personel başkanlığı tarafından duyurusu yapılmış olan Sağlık Bilimleri ilanı ile Sağlık Bilimleri üniversitesi bünyesindeki personel eksikliğini karşılamak amaçlı toplamda 245 kişilik kadro ile Akademik personel alacak.

Süleyman Demirel Üniversitesi 80 İşçi Alımı: Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesindeki personel eksikliği için alım duyurusu yayımladı. Buna göre Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesine, 75 Düz işçi, 3 Engelli işçi ve 2 Eski Hükümlü ve Terör mağduru işçi personel alınacaktır. Başvurular ve diğer işlemler Türkiye İş Kurumu üzerinden gerçekleştirilecektir.

Milli Savunma Bakanlığı 24 Bin Erbaş ve Uzman Erbaş Alımı: Milli Savunma Bakanlığı 24 bin kişilik kadro ile 11 bin Sözleşmeli Uzman Erbaş ve 13 Bin Sözleşmeli Erbaş olmak üzere toplamda 14 bin askerli personel alacak.

Türk Hava Yolları Kabin Memuru Alımı: Türk Hava Yolları geçtiğimiz günlerde yayımladığı ilana göre, bünyesindeki eksikliği karşılamak amaçlı Kabin memuru kadrosunda tecrübeli veya tecrübesiz alım yapacak.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı: Sahil Güvenlik Komutanlığı yayımladığı ilana göre bünyesindeki eksiliği tamamlamak için İkmal ( Aşçı ), Kurbağa Adam, Serdümen, Şoför, Muhafuz ve Telsizci branşlarında Sözleşmeli olarak Uzman erbaş alımı yapacaktır.

6 bin 500 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı: Bekçi alımları devam etmektedir. Bazı iller içni başvurular sona erdi ve hala başvuru devam eden ilanlara detaylardan ulaşabileceksiniz. Adyalardan en az lise mezunu olmaları şartı aranmaktadır. Ayrıca adaylardan Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aranmamaktadır.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi 245 Personel Alımı: Devlet Personel başkanlığı tarafından duyurusu yapılmış olan Sağlık Bilimleri ilanı ile Sağlık Bilimleri üniversitesi bünyesindeki personel eksikliğini karşılamak amaçlı toplamda 245 kişilik kadro ile Akademik personel alacak.

2

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git