YouTube’dan Para Kazanmak

YouTube’dan Para Kazanmak
27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 133 kez okundu.

YouTube’dan Para Kazanmak

YouTube videoları ile kazanç sağlamak günümüzde herkesin tercih ettiği yöntemlerden biri haline gelmiştir. Teknolojiyi kullanabilen herkes artık Youtube’a video yüklemekte ve abone sayıları, beğenileri, izlenme sayıları gibi istatistikler ile para kazanmaktadır. Video blogger olmak yani yeni adıyla Youtuber olmak kolay gibi görünse de bazı zorlukları bulunmaktadır.

Youtube Adlı Site Nedir?

Youtube, video paylaşım sitesidir. Vimeo ve Dailymotion gibi. Müzik dinlerken kliplerini de izleyebilir, film izleyebilir, belgesel izleyebilir ve aradığınız her bir konu hakkında video bulabilirsiniz. 2005 yılında kurulan Youtube, daha sonra Google’a satılmıştır. Video izlemenin yanı sıra alacağınız bir üyelik ile video da yükleyebilir ve izlenme oranlarınız ile maddi kazanç sağlayabilirsiniz. Hatta beğendiğiniz videoları da indirebilirsiniz.

Son yıllarda ivme kazanan YouTube nasıl kullanılmaktadır?

Video yükleyebilmek veya daha önce izlediklerinizi takip edebilmek için YouTube’a üye olmanız gerekmektedir.
Üye olduktan sonra dilerseniz kanal oluşturarak Youtuber olabilir dilerseniz sadece izleyici olarak da kalabilirsiniz.
Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra artık bir YouTube üyesisiniz ve dilediğiniz gibi bu platformu kullanabilirsiniz.
Sevdiğiniz sanatçıların videolarına yorum yapabilir, Youturberlara soru sorabilir, beğendiğiniz ve beğenmediğiniz videoları işaretleyebilirsiniz.
Ayrıca çok sevdiğiniz bir kanala abone olarak, gelişmelerden kolay ve hızlı bir şekilde haberdar olabilirsiniz.
Milyonlarca insan YouTube kullanmasına ve çoğunlukla gündem de bulunan bir platform olmasına rağmen bu siteyi bilmeyen büyük bir kitle bulunmaktadır.

Youtube’dan Para Kazanma Şartları

Youtube’a üye olduktan sonra video yükleyerek maddi kazanç elde etmek istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler vardır. YouTube’dan para kazanma şartları bulunmaktadır. Bu şartlar ise şöyledir;
AdSense hesabı açmanız gerekmektedir.
YouTube izleyici sayınızın en az 1,000,
YouTube abone sayınızın en az 1,000,
YouTube kanal görüntülüme sayınız en az 10,000 olması gerekmektedir.
Ürettiğiniz içeriği reklam veren kişi ve kurumlar tarafından tercih edilmeli yani reklam almaya müsait olmalıdır,
İçerikleriniz telif hakkı barındırmaktadır yani ürettiğiniz işi sizin yapmış olmanız ve ticari kullanım izniniz olmalıdır,
İzniniz olan bu ticari kullanım hakkını kanıtlayabilmeniz gerekmektedir,
Hizmet Şartları, Topluluk Kuralları ve İş Ortağı Programı Politikaları gibi belgeleri okumalı, onaylamalı ve içerikleriniz bu kurallara uygun olmalıdır.
YouTube’un kullanıcılara sunduğu şartlar bu şekildedir. Hesabınızda 100 dolar biriktikten sonra ödemenizi alabilirsiniz. Youtube ne kadar para veriyor? Sorusuna geldiğimiz zaman ise; ülkelere, izlenme oranlarına, alınan reklamlara göre oranların değiştiğini bilmekteyiz.

YouTube Telif Hakları Hakkında Bilgi

Telif hakkı konusunda çok titiz çalışmakta olan YouTube, bu konunun her seferinde altını çizmektedir. YouTube telif hakkı cezası da vermektedir. Videonuz eğer ses ile ilgili bir telif ihlali bulunduruyorsa, YouTube videonuzun sesini kapatacaktır. Eğer görsel olarak telif ihlali barındırıyor ise de videonuzdan görüntüyü veya direkt videonuzu kaldıracaktır. Hak sahibi tarafından dava edilme olasılığınız da vardır. YouTube özellikle sesli telif hakları için bir çözüm yoluna gitmiştir.
YouTube Telifsiz Ses Kitaplığında Bulunan Efektler
YouTube üzerinden telifsiz müzik ve sesler sunulmaktadır. Birçok sesi barındıran bu ses kitaplığında;
Aksiyon sahneleri için sesler,
Komedi sesleri,
Çocuk sesleri,
Ağlama ve gülme efektleri,
Hayvan sesleri
Hava durumu,
Ulaşım sesleri,
Evle ilgili sesler,
Alarm,
Su sesleri,
Korku gibi başlıklar altında birçok gerçek ve gerçekçi ses efektlerine ulaşabilirsiniz.
Türlerine göre ayrılmış birçok müziğinde yer aldığı ses kitaplığına YouTube üzerinden ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

YouTube Telifsiz Müzik Kitaplığı Nasıl Kullanılır?

Tür,
Ruh hali,
Enstrüman,
Süre,
İlişkilendirme
gibi seçenekler ile istediğiniz şekilde kısıtlandırarak arama yapabilirsiniz. Dilerseniz beğendiğiniz telifsiz sesleri favorilerinize ekleyerek daha hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Böylece telif hakkı sorunu ile uğraşmak zorunda kalmadan, içerik üretmeye devam edebilirsiniz.

Telifsiz Müzik Kitaplığına Nasıl Ulaşılır?

Müzik kitaplığına ulaşmak için YouTube İçerik Stüdyosu menüsünden Oluştur’u seçmeniz ve oradan Müzik Kitaplığı başlığına tıklamanız yeterlidir.

YouTuber Kimlere Denir ve Ünlü YouTuberlar Kimdir?

YouTube içerik üreticilerine YouTuber denmektedir. Bir kanal üzerinden belli konularda ve düzenli olarak içerik paylaşımı yapan kişilerdir. Belli bir abone sayısı, beğeni sayısı, izlenme oranına sahiptirler ve zaman içerisinde kitleleri oluşmaktadır.

YouTuber olmak için gerekenler nelerdir?

Hedef belirlemeniz,
Hangi yaş aralığına hitap edeceğinizi seçmeniz,
Akılda kalıcı bir isminizin olması,
Konu belirlemeniz,
Ekipman temin etmeniz,
Kaliteli ve özgün içerikler üretmeniz,
Video başlığınızın popüler konulara yakın olması,
Gibi etkenlere dikkat ederek ve belli aralıklarla düzenli bir şekilde video yükleyerek abone sayınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca, ürün reklamları alarak, kanalınızı 2. Bir şahsa veya kuruma bağlayarak da kazancınızı ve bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Türkiye’de gelirini sadece YouTube üzerinden kazanan kişilerde bulunmaktadır.

Türkiye’nin Ünlü Youtuberları Kimdir?

Ruhi Çenet, bilgi verici içerikler yapmaktadır.
Enes Batur, oyun oynadığı ve eğlenceli videolar çektiği 2 adet kanalı bulunmaktadır.
Ağır Mimar adıyla bilinen Ömer Şanlı, mimarlık hakkında eğlenceli bilgiler vermektedir.
Orkun Işıtmak, bir konu bütünlemesi olmadan, her konuda video çekmektedir. İlk Türk Youtuberlar arasındadır.
Merve Özkaynak; moda, makyaj ve alışveriş gibi konularda videolar çekmektedir.
Sebile Ölmez, Sebi Bebi olarak bilinmektedir ve ilk makyaj videoları çeken isimlerdendir.
Barış Özcan, hikâye anlatıcılığı yaparak bilgi veren bir kanalı vardır.
Danla Bilic, eğlenceli makyaj videoları çekmesi ile bilinmektedir. Kanalına son zamanlarda ünlü isimleri de davet etmeye başlamıştır.
Türkiye’nin ünlü Youtuberları ilk 8 kişi bu şekilde sıralanabilir. Youtube’dan sizlerde gelir elde edebilirsiniz. Özellikle özgün olmak ve aboneleriniz ile olan etkileşiminiz, popülerliğinizi etkilemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git