Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi - En Uygun Kredim

Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi

Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi

Şehit aileleri için faizsiz kredi seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekten kimler faydalanabilir? Hangi bankalar faizsiz kredi seçeneği sunmaktadır? Gazilere ve şehit yakınlarına sunulan kredi türleri nelerdir? Faizsiz konut kredisi kimlere verilir? Muharip gazilere faizsiz konut kredisi var mı? Merak edilen tüm soruları bu makalede cevaplandıracağız.

Sıfır Faizli Kredi Nedir?

Faizsiz kredi, ana paranın üzerine hiçbir ek ücret talep edilmemesi durumudur. Sıfır faiz de denilen faizsiz kredi, günümüzde çoğunlukla taşıt kredilerinde ve konut kredilerinde kullanılmakta olan bir imkândır. Almış olduğunuz kredi miktarını belirli bir ödeme takvimine göre ödersiniz. Bu ödeme planına genelde faiz oranları da dahildir. Fakat sıfır faizli olan ödemelerde sadece ana parayı ödemek ile yükümlü olursunuz.

Faizsiz Kredi İmkânından Kimler Yararlanabilir?

Faizsiz konut kredisi kimlere verilir;

Şehit aileleri,
Harp ve vazife malulleri,
Dul ve yetimlere verilmektedir.

Faizsiz Konut Kredisi Miktarı Nedir?

Bu işlem Toplu Konut İdaresi tarafından yürütülmekte ve denetlenmektedir. 2018 yılı için faizsiz konut kredi miktarı 114.000.00 Türk Lirası olmuştur. Faizsiz konut kredisi 1985 yılında polislere verilmesi ise başlayan bir süreçtir. 5.000.000 TL verilerek başlanan faizsiz kredi imkânı bugün 114.000.00 TL’ye ulaşmıştır.
Faizsiz Konut Kredisi Alırken Bakılan Kriterler
Kredi talep eden şehit yakınları veya gazilerin, normal kredilerde olduğu gibi kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notunun uygunluk durumuna göre, şehit yakınları ve gazilere kredi verilmektedir. Eğer özel bankalar üzerinden kredi başvurusu yaparlar ise kredi notu ciddi bir önem arz eder. Kredi başvurusu, devlet bankalarından yapıldığı zaman kredi notu göz ardı edilmektedir. Böylece gelir durumuna göre kredi alma imkânına sahip olurlar.
Faizsiz Kredi İmkânı için Yapılması Gereken İşlemler
Faizsiz kredi belirttiğimiz gibi şehit aileleri ve gazilere özel kredi seçeneğidir. Krediden yararlanabilmek için ise hazırlamanız gereken bazı belgeler vardır.
Öncelik olarak, Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeniz gerekmektedir.
Sosyal Güvenlik Kurumundan faizsiz konut kredisi için hak sahipliği belgesi almanız gerekmektedir.
Bu belge ile birlikte istediğiniz bankaya giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Özel bankalardan ziyade devlet bankalarını seçmeniz işinizi kolaylaştıracak adımların başında gelmektedir. Faizsiz kredi imkânı ile alacağınız konut veya konutlar için, yasa ile belirlenmiş herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Faizsiz Kredi Alma Şartları

En fazla 1 yıllık tapu istenmektedir.
Ayrıca almak istediğiniz konut için şehir, ilçe, bölge veya semt gibi sınırlamalar bulunmamaktadır.
İstediğiniz şehrin istediğiniz ilçesinde konut sahibi olabilirsiniz.
Konut büyüklüğü için de herhangi bir metrekare sınırlaması bulunmamakta olup istediğiniz büyüklükte bir ev alabilmektesiniz.
Kredi Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?
Faizsiz krediler alındıktan sonra bir ödeme planı çıkarılıyor. Bu ödeme planına bağlı olarak geri ödeme işlemleri gerçekleştiriliyor.
Hak sahibi tarafından alınmış kredini için ödeme seçeneği kişinin maaşıdır. Aylık ve düzenli miktarlarda maaşın dörtte biri (1/4) kadar olan tutar Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesilmektedir.
Kredi vadesinde ise herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.
Kişi, aldığı maaş ya da düzenli geliri (nafaka gibi) üzerinden ödemesini gerçekleştirir. Bu durumda kredinin vadesi, son ödeme yapıldığı tarihtir.
Kurum tarafından resmî bir süre tanımlanmamaktadır ve bu durum kredi alıcıları üzerinde bir strese sebep olmamaktadır.

Halk Bankası Vefa Kredisi

Halk Bankası; şehit ailelerine, gazilere, dul ve yetimlere faizsiz kredi imkânı sunan bankalar arasındadır. Bu kişiler için özel olarak yapılandırdığı faizsiz kredi seçeneklerine: Vefa Kredisi adını veren Halkbank’ın 3 adet Vefa kredi seçeneği bulunmaktadır.

Halk Bankası Vefa Konut Kredisi

Az bir faiz ile konut alabilmeleri için oluşturulmuş bir seçenektir. Şehit yakınlarının sunması gereken tek belge şahadet belgesi; gazilerin sunması gereken tek belge ise, gazi belgesidir. 36 aylık bir süreç içerisinde 120 aya varan vade seçenekleri mevcuttur. Kredi işlemleri için ekstra ücretler alınmamaktadır. 100.000,00 Türk Lirasına 0,80 faiz oranı sunmaktadır.

Halk Bankası Vefa Taşıt Kredisi

Taşıt kredisi alabilmek için yine şehit ailelerinin şahadet belgesini; gazilerin ise gazi belgelerini sunmaları beklenmektedir. 48 aya varan vade seçeneği mevcuttur. 50.000,00 TL’lik bir kredi için %1,02’lik bir faiz oranı istemektedir. Herhangi bir tahsis ücreti alınmamakta olup, taksitlendirme seçeneği mevcuttur.

Halk Bankası Vefa İhtiyaç Kredisi

Konut ve taşıt kredilerinde de olduğu gibi, şehit aileleri için şahadet belgesi; gaziler için ise gazi belgesi sunulma şartı bulunmaktadır. 48 aylık bir vade seçeneği bulunmaktadır. Tahsis ücreti bulunmamaktadır. Aylık taksitler halinde ödeme yapılmaktadır. 50.000.00 Türk Lirası kadar olan bir krediye yüzde 1,07’lik bir faiz oranı eklenmektedir. Halk Bankasının şehit aileleri, gaziler, dul ve yetimler için sunduğu imkânlar, faiz oranı içermekte olup, 3 adettir.

Ziraat Bankası Faizsiz Kredi

T.C. Ziraat Bankası gazilere kredi imkânı sunmaktadır. Ziraat Bankası bir devlet bankası olup, şehit ailelerine ve gazilere yardım etmek üzere faizsiz kredi imkânı sunmaktadır. Faizsiz kredi başvuruları, normal krediler kadar kısa süren bir işlem değildir. Özellikle devlete bağlı çalışan bir bankada. 30 iş gününe kadar uzayabilen bir süreç mevcuttur. Ziraat Bankası da diğer bankalar gibi kredi puanına bakmaktadır. Gelir durumunu daha çok önemsemektedir. Başvuru belgeleri yukarı da söylediğimiz belgeler ile aynıdır. Sadece, bir kerelik cüzi bir işletim ücretimi alınmakta olup daha sonraki işlemler için ücret talep edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir