Senetle Peşinatsız Araba Nasıl Alınır? - En Uygun Kredim

Senetle Peşinatsız Araba Nasıl Alınır?

Araba almak isteyen kişilerin ilk tercihleri tabi ki de bankalar olmuştur. Eğer sizde bankadan finansal destek alarak taşıt kredisi ile araba almak istiyorsanız bankanın uyguladığı politikalara uygun bir müşteri olmanız gerekmektedir. Eğer bankanın istediği kayıtlardaki müşteri grubunda değilseniz hiçbir şekilde kredi alamaz ve araç sahibi olamazsınız. Son yıllarda özellikle bankalardan kredi almak zorlaşmış ve uygulanan kredi notu yüzünden kimse kredi alamamaktadır. Bankalardan artık ufacık bir pürüz dahi olsa anında kredinizi red etmektedirler. Eğer sizde araba almayı kafanıza koyduysanız bankadan değil de galerilerden senetle araba başvuruları yapabilirsiniz. Senetle araba son zamanlarda çok tercih edilen ve ödeme gücünüze göre verilen bir araba finansmanıdır. Siz alacağınız arabayı taksitler halinde alarak geri ödeme yapıyorsunuz. Üstelik 36 ay vadeye kadar senetle araba alabiliyorsunuz. Sizde eğer araba almak ve senetle araba nasıl alırım diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yalnız senetle araba almak istiyorsanız belli başlı galerilerden ve araştırma sonucunda güvendiğiniz yerlerden almanızı öneririz. Senetle araba aldığınızda siz taksitleri ödeyesiye kadar araba galeri tarafından rehinde kalacaktır. Bu yüzden güvenilir olan yer ile çalışırsanız borcunuz bittiğinde üzerindeki rehini kaldırabiliyorsunuz. Ayrıca yapacağınız senetlere de iyi hakim olmanız gerekmektedir. Senet nasıl doldurulur, senet nasıl geçerli olur bu konuları da bilmelisiniz. Şimdi isterseniz senetle araba konumuzun detaylarına inelim.

Peşinatsız Senetle Araba Almak

Öncelikle peşinatsız araba almak istiyorsanız bilmeniz gereken bir durum vardır. Her galeri bu peşinatsız araba vermek işine sıcak bakmamaktadır. Bazı araçlarda ve değeri düşük araçlarda bu işlemi uygulamaktadırlar. Eğer peşinatınız yok ve senetle araba almak istiyorsanız yukarıda da söylediğimiz gibi öncelikle iyi bir araştırma yapmalısınız. Daha sonra seçtiğiniz galeriyi adresinde ziyaret edip araçlar hakkında bilgi almalısınız. Peşinatsız senetle araba veren yerler alacağınız arabanın değerinin iki katı kadar size vade farkı koymaktadır. Örneğin 20 bin lira değerindeki bir aracı 36 ay vadeli peşinatsız bir şekilde almak istiyorsanız 40-45 bin liraya satın alırsınız. Galeriler senetle araba satarken vade farkını koyarak satmaktadır. Hiçbir senetle araba satan kurum arabanın aynı fiyatına vade yaparak araç satmazlar.

Bazı galericiler sizin için kendi adına kredi çekmektedirler. Bu durumda hem banka faizini size ödetirler hem de araba için olan vade farkını size ödetirler. Bu yüzden ödeme gücünüze göre senet yapmanızda fayda vardır. Ödeme gecikmesi durumunda galerici arabayı satarak borcunu ödetme hakkına sahiptir. Bu sefer de ödediğiniz paralar yanacak ve zarar etmiş olacaksınız.

Senetle Araba Almanın Riskleri Nelerdir?

Senetle araba almak istiyorsanız ve fazla senet işlerinden anlamıyorsanız kendinize ya avukat tutmalı yada işi anlayan birisiyle beraber galeriye gitmelisiniz. Araç seçimi yaparken de muhakkak beğendiğiniz aracı ekspertize götürmeli ve sorunu olup olmadığını anlamalısınız. Eğer galeriye güvenip arabanıza baktırmazsanız ilerde size çok büyük masraflar çıkartabilir. Bunun için baştan önlem almak gerekir. Arabanız bozulsa dahi bu senet yapan yeri ilgilendirmemektedir. Onlar senet gününde parasını beklerler.

Senetle araba satan kurumlar genelde yüksek faiz ve vade farkı almaktadırlar. Ayrıca galeriler kendi komisyonlarını da alarak size yüksek bir fiyat çıkarmaktadırlar. Ancak bankalardan araba alamayan ve birikim yapamayan kimseler bu senetle araba alma konusuna sıcak bakmaktadırlar. Aydan aya ödemelerinizi düzenli yaparsanız hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Senetle araba alırken son dikkat etmeniz gereken ise senetlerdir. Senedi kaç ay vade yaptıysanız ve aylık ne kadar ödeyecekseniz o şekilde yapmaya gayret gösterin. Eğer tek bir senede imza attınız ve son birkaç taksitinizi de ödemediyseniz galerici o tek senedi hiç acımadan işleme koyacak ve tüm borcu sizden isteyecektir. Ayrıca arabanıza da el koyacaktır. Bu yüzden aydan aya yaparsanız hem sizin için iyi olur hem de ufak bir aksama da daha az borçlu olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir