BAĞKUR Yapılandırma 2018

BAĞKUR Yapılandırma 2018
30 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 192 kez okundu.

BAĞKUR Yapılandırma 2018

Bağkur borcunu yapılandırmak için 2018 yılı itibariyle yeni düzenlemelere gidilmiştir. Bu düzenlemeler kapsamında neler değişmiştir? Yeni şartlar nedir?

BAĞKUR Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Esnaf, Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu’dur. Kısaltması Bağkur şeklindedir. Bağkur kapsamında çalışan işçiler, SGK kapsamında çalışanların olduğu gibi, prim ödeme zorunlulukları mevcuttur.
Bağkur ile çalışan bireylerin emekli olma yolu primlerini ödemekten geçer. Bağkur öncesinde bağlı olduğunuz sigorta kurumu ve sigorta süreci önemi kaybetmektedir. Yani ne zaman Bağkur kapsamına geçerseniz o zaman BAĞ-KUR’unuz sıfırdan başlamış demektir. Aynı anda hem sigortalı olarak hem de Bağkurlu olarak çalışamazsınız. Prim ödemesi yaparken Bağkur kapsamında olanlar Bağkur prim ödemesini seçeceklerdir. Sosyal Güvenlik Sigortası kapsamında çalışan kişiler ise sigorta primini seçmek zorundadırlar. Aksi halde sigortalarında herhangi bir ilerleme görülmez.
BAĞ-KUR’un görevleri nelerdir? Sağlık hizmetlerinden indirimli bir şekilde yararlanılmasını sağlamaktadır. %20’lik bir indirim hakkınız olur ve sağlık hizmetlerinden %20 daha az bir ücret ödeyerek, faydalanmanızı sağlar. Eşiniz ve var ise çocuklarınız için sigorta primlerini ödeyebilirsiniz. Böylece onların emekliliği için de ön hazırlık yapmış olursunuz. Sağlık işlemleri için de eşiniz ve çocuklarınız sizin üzerinizden yararlanmak olup %20 indirim onları da kapsamaktadır. Yaş, sigorta girişi ve emekli oluş tarihlerine göre emeklilik maaşınız belirlenmektedir. 2018 yılında Bağkur için bir yapılandırmaya gidilmiştir. Bağkur yapılandırma başvuru 2018 yılı için gerekli şartları ve belgeleri aşağıda bulabilirsiniz.

Bağkur Yapılandırma Başvuru İşlemleri

Son güncelleştirmeler ile birlikte 2018 yılında bazı kanunlar onaylanmıştır. Onaylanan kanunlar arasında; üniversiteden kaydı silinenler için af, dini bayramlar öncesinde emeklilere ikramiye verilmesi, vergi ve prim borcu yapılandırılması bulunmaktadır. Bu güncelleştirmeler ile birlikte BAĞKUR ve yeni adıyla 4B hizmetin prim borçları hakkında da yeniliğe gidilmiştir. Bağkur yapılandırma başvuru işlemleri aşağıda yer almaktadır. Bağkur prim borcu öğrenme yolu nedir? Bağkur prim borcunu sorgulamak isteyen bireyler, e-Devlet sistemi üzerinden borç sorgulaması yapabilmektedirler. PTT üzerinden alacağınız e-Devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Akabinde Bağkur veya 4B borç sorgulaması olarak arama motoru üzerinden sorgulatmalısınız. Çıkan ilgili yönlendirmeleri takip ederek, 4B prim borcunuzu öğrenebilirsiniz. Kısa ve kolay bir işlemdir. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise PTT üzerinden 2 TL gibi cüzi bir ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Şifrenizi hatırlamıyorsanız veya sistem tarafından kabul edilmiyorsa şifremi unuttum butonu üzerinden kimlik bilgilerinizi girerek yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Diğer giriş seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Bağkur yapılandırma 2018 ne zaman sondur? 31 Temmuz 2018 Salı günü yapılandırma başvurusu için son tarihtir.

Bağkur Yapılandırılması ile Borç Ödeme Yöntemleri Rehberi

Bağkur Prim Borcunuzu Sosyal Güvenlik Kurumunun online tahsilat sitesi üzerinden ödeyebilirsiniz. E-Devlet üzerinden de ödeme işlemi yapılmaktadır. İşlem yapmak için gerekli internet sitesini açtıktan sonra takip etmeniz gereken yönlendirmeler bulunmaktadır. Öncelikle ödeme türü sorulduğunda 4B Sigortalı Ödemeleri seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Sorgu tipi başlığında ise BAĞ-KUR’u seçmeniz gerekmektedir. Eski borcunuzu ödemek isterseniz geçmiş dönemi; güncel, yeni borcunuzu ödemek istiyorsanız da cari dönem seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra T.C. kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu girmeniz gerekiyor. Son olarak borç sorgula seçeneğine tıkladıktan sonra borcunuzu görebilecek ve ilgili borcun ödeme işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Bağkur yapılandırılması için borçlarınızı ödeyebileceğiniz diğer platformlar ise aşağıdaki gibidir.

  • Herhangi bir PTT şubesi üzerinden ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bağlı bulunduğunuz bankanın ATM’si ile ödemenizi yapabilirsiniz.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.
  • Bağlı bulunduğunuz veya hesabınız olan bir banka üzerinden, internet bankacılığı seçeneği ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka ve PTT’ler için herhangi bir kısıtlama bulunmamak ile birlikte herhangi bir şubeyi tercih edebilirsiniz. PTT ve ATM’lerden ödeme yapmak isterseniz eğer dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Bağkur geçmiş dönem ödemelerinizi veya güncel ödemelerinizi yapabilmektesiniz. Bağkur borç yapılandırma 2018 yılında yapılacak olan ödemeler için 2 ayrı seçenek sunulmuştur. 6736 Bağkur yapılandırma ödeme için ise 29 ödeme kodunu kullanmanız gerekmektedir. Bağkur yapılandırma 7020 sayılı yapılandırmayı ödemek için ise 40 ödeme kodu ile giriş yapmanız gerekmektedir. Toplam borcu seçtikten sonra taksitlendirmiş iseniz taksit tutarını eğer taksitlendirme seçeneğini kullanmamış iseniz tüm tutarı girmeniz gerekmektedir. Bağkur borcu taksitlendirme 2018 işlemleri nelerdir? 2012 yılında kabul edilen taksitlendirme ile birlikte, borç sahibi vatandaşlara daha rahat bir ortam sağlamak amaçlanmıştır. Borçları yüzünden sıkıntı çeken insanları rahatlamaya yönelik bu taksitlendirme imkânı 36 aylık bir vade sürecini kapsamaktadır. Öncelikle faiz oranları sıfırlanan bireylerin geriye anapara ödemesi kalmıştır. Bu sistem ile birlikte 18 ay olan taksitlendirme süresi 36 aya çıkarılmıştır. Taksitlendirme için bağlı bulunduğunuz banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
İnternet bankacılığı üzerinden ödeme yapacak olanların da izlemesi gereken aşamalar bulunmaktadır. Öncelikle bankalar için tek sınırlama Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olmasıdır. Bu anlaşmaya sahip olan bankaları kullanarak borç ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Sırasıyla Sosyal Güvenlik Kurumu ödemesi, Bağkur ödemeleri veya 4B ödemesi akabinde Bağkur geçmiş dönem veya güncel ödeme olarak seçmeleri gerekmektedir. PTT ve ATM’lerde seçildiği gibi ödeme yapılırken 6736 veya 7020 seçeneklerini göreceksiniz.

 

 

Arama Terimleri:bağkur yapılandırma kredi nasil tahsil edilir
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git