Kadınlar İçin 3600 Günde Emeklilik

Kadınlar İçin 3600 Günde Emeklilik
17 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 53 kez okundu.

KADINLAR İÇİN 3600 GÜNDEN EMEKLİLİK

 

Kadınlar için 3600 günden emeklilik hakkını SSK /BAĞ-KUR/Emekli Sandığı ve diğer sigorta dahilinde olup aynı zamanda çalışan kadınlar kullanabilmektedir ve bu durum erkekler için de geçerlidir. 3600 günden emeklilik hesabını yapmak için sigorta geçmişinin incelenmesi gerekilmektedir. Eğer ki yaş kısmından emeklilik gibi bir durum söz konusu ise sigorta başlangıç tarihine dikkat etmek gerekmektedir. 3600 günden emeklilik hakkından yararlanabilmek için on beş senelik sigorta süresini ve 3600 günlük olan prim gününü tamamlanması gerekmektedir.

 

Emekli Olma İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekilenler

 

Emekli olmayla ilgili dikkat edilmesi gerekilen noktalardan biri tarihtir. Yani 31 Aralık 2011 gününden önceden itibaren on beş yıllık sigorta vaktini dolduran ve bununla beraber 3600 gün olan prim günü sayısını doldurmak gerekmektedir. Bu tarihleri göz önüne alıp yaşa vurunca ise şu sonuçlara ulaşmak mümkündür :

 

 

l Erkekler için 55 yaş

 

l Kadınlar için 54 yaş

olacak şeklinde emeklilik yaşı olarak kabul görülmektedir. 8 Eylül 1999 tarihinden evvel sigortası olmayan veya başlatılmamış olan kişilerin 3600 günden emeklilik hakkını kullanma gibi bir durumu söz konusu değildir.

 

Bu durumda ise ;

 

 

l Erkekler için 59 yaş

 

l Kadınlar için 58 yaş

olacak şeklinde sigortası başlamayanlar için emeklilik yaşı olarak belirlenmektedir.

 

3600 Günden Emekli Olma Şartları

 

3600 günden emekli olmak için şartlardan ilk olarak tarih şartının sağlanması gerekilmektedir. Daha sonra prim günlerinin yeterli ve doldurulmuş olması gerekmektedir. Bu arada sigorta kapsamı olarak hangisine bağlı olunduğuna bakılmamak gibi bir durum da söz konusu olabilmektedir. SSK/BAĞ-KUR/EMEKLİ SANDIĞI  için ilk sigorta girişi sigorta başlama tarihi olarak belirlenmektedir. Bu bağlamda sigortalı olma süresinin de 15 yıl olması gerekmektedir.

 

Tabi bu şartlar sadece kadınlar için değil erkekler için de geçerlidir. Kadınlar için 3600 günden emeklilik durumlarına kadınların doğum borçlanmaları da etki edebilmektedir. Bu durumla ilgili bilgiler şöyledir ;

 

Kadınlar 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabilmektedir başka doğum borçlanması yapamamaktadır. Doğum borçlanmanın sigortayla alakası ise sigortalılık tarihinden sonra çocuğun doğması gibi durumlardır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git