Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası

Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası
30 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 322 kez okundu.

Karayolu Taşımacılık
ile hayatımıza giren taşımacılık sigortası genel itibari ile tanımlayacak olursak; aracın hareket ettiği noktadan varış noktasına kadar geçen süre içerisinde (mola ve duraklama dahil) oluşacak herhangi kaza durumunda araçta bulunan yolcunun ölümü, yaralanması veya eşyalarının zarar görmesi sonucu uğrayacağı zararları maddi olarak karşılayan sigorta türüdür.
Bu sigorta türü 2 ayrı sigortayı kapsamaktadır. İlk olarak koltuk sigortası olarak tanımlanan ve yolcuların can kaybı zararlarını karşılayan sigortadır. İkinci sigorta türü ise taşımacılık sigortasıdır. Bu sigorta yolcuların mal kayıplarını ve varlıklarını koruyan maddi zararlarını karşılayan sigortadır.
Sigorta Kapsamına Giren Haklar Ve Teminatlar Nelerdir?
Kaza sonucu doğan hakların temini açısından kazanılan teminat ve tazminatlar 3 şekilde belirlidir;
Ölüm teminatı, kazaya karışan yolcunun kazadan sonraki 2 sene içerisinde vefatı haline yardımdan yoksun kalanlara desteklemeden yoksun kalma tazminatı olarak ödeme yapılır.
Sakatlık teminatı, kazaya karışan yolcunun kazadan sonraki 2 sene içerisinde sakat kalması halinde, tedavisinin sona ermesi ve sakatlığın rapor ile belirlenmesi şartı ile sakatlanma tazminatı olarak ödeme yapılır.
Tedavi Giderleri Teminatı, kaza nedeniyle yaralanan yolcuların hastanedeki ilk yardım masrafları veya ayakta tedavi masraflarının karşılanması maksadı ile verilen tazminattır.
Sigortalının Sorumluluğu Hangi Hallerden Etkilenir?
Sigorta yapılan araç içinde bulunan yolcuların güven, rahat ve huzurunu sağlamakla yükümlüdür. Herhangi kaza anında bu kapsamda herhangi eksiklik yada kusur bulunduğu tespit edilirse gerekli tazminatlar üzerinden indirim yapılabilme hakkı yasalar çerçevesinde mümkündür.
Sigorta Kapsamı Dışındaki Haller Nelerdir?
Sigorta kapsamında bileti veya gerekli biniş yetkisi olmayan kişi yada kişiler, zarara uğrayan kişilerin manevi tazminat talepleri, hırsızlık veya gasp sonucu alınan araçların kazaya uğraması halinde isteyeceği talepler, halk hareketleri, kavgalar ve terör olayları sonucu meydana gelen kazaların tazminat talepleri sigorta kapsamı dışında alanlarda değerlendirmeye alınır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git