Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır?

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır?
26 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 898 kez okundu.

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır?
Devlet üzerinden emekli olan kişiler vefat ettiklerin zaman, söz konusu maaşı eşleri ya da çocukları alabiliyor.
Ölen kişinin eşinin bu maaştan yararlanabilmesi için bizzat başvuru yaparak çeşitli işlemleri tamamlaması gerekiyor. Söz konusu maaşı alabilmek için gerekli olarak işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yönetilir.
Bu aşamada öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına giderek bir dilekçe yazmanız istenir. Bu dilekçede eşinizin ölümü sebebiyle size kalan maaşı almak istediğinizi belirtirsiniz.
Yazdığınız dilekçe bir anlamda ön başvuru niteliği taşır. Sonrasında sizlerden bazı evrakları beyan etmeniz istenecektir.
Ölen Kişinin Emekli Maaşını Alabilmek İçin Gereken Belgeler
SGK üzerinden emekli maaşına ilişkin dilekçeyi yazdıktan sonra sizlerden öncelik veraset ilamının aslı ya da noter onaylı olan bir kopyası istenecektir.
Noter onaylı olmayan kopyalar hiçbir şekilde kabul edilmez. İkinci bir belge olarak ise, hastaneden alacağınız ölüm belgesi sizlerden istenecektir.
Ölüm belgesini direkt olarak vefat eden kişinin eşi teslim alabiliyor. Bu belgenin de kopya olmaması gerekiyor.
Bunlara ek olarak vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik araştırma belgesi ve ölen kişinin eşine ait üç adet vesikalık fotoğraf istenecektir. Gerekli belgeleri teslim ettiğiniz zaman başvuru alınmış olacaktır.
Ölen Kişinin Emekli Maaşı Alabilmek Hangi Şartlara Bağlıdır?
Vefat eden eşinizin maaşını alabilmeniz için bu kişinin en az 1800 günlük; yaşlılık, malul ve ölüm sigortaları primini bildirmiş olması gerekecektir. Bu bildirim yapılmadığı sürece emekli maaşından yararlanma hakkınız olmaz.
Vefat eden kişi toplamda 900 günlük primi bildirmediyse, eşlerinin emekli maaşından faydalanma durumları ortadan kalkacaktır.
Emekli Maaşı Olan Kadın Ölen Eşinin Maaşını Alabilir Mi?
Ölen eşinin emekli maaşına başvuran kadınların kendilerine ait bir emekli maaşları da olabilir. Bu durumda çeşitli yasal düzenlemeler devreye girer. Şayet eşler farklı kurumlar üzerinden emekliyse, her iki maaştan da yararlanma hakkı ortaya çıkar.
Yani bu durumlar eşler, hem kendi maaşlarını hem de ölen eşlerinin maaşlarını alabilirler. Ancak aynı kurumdan emekli olunması durumunda iki maaştan yararlanma hakkı olmayacaktır.

Arama Terimleri:https://www enuygunkredim net/sigortalilar/olen-kisinin-emekli-maasi-esine-nasil-baglanir html
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git