Seyahat Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Seyahat Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?
23 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 249 kez okundu.

Seyahat Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Seyahat sigortası; Yurt dışı ve ya yurt içi seyahatlerinde karşılaşılabilecek olumsuzluklarda (sağlık sorunları, kaza, valiz kaybı, elektronik eşya kaybı) mağduriyet yaşamamak adına yapılan sigortanın adıdır. Bu sigortanın bir diğer adı da vize sigortasıdır. Bunun neden de yurt dışı seyahatlerinde Avrupa ülkeleri için alınan vizenin ön koşul şartı bu sigorta olmasıdır.

Seyahat sigortaları kısa süreli olduğundan ücretleri oldukça makuldür. Ancak alınan ve istenilen ek hizmetlere göre sigorta ücreti artış gösterir. Seyahat sigortası seyahat edilecek ülkeye ve bölgeye göre farklılık gösterebilir. Ortalama bir seyahat sigortası fiyatı; 15 günlük bedeli 10 Euro’ dur. Bu kadar düşük bir ücretle yaklaşık 30.000 Euro ya kadar hastalık, kayıp ve kazalardan oluşabilecek masraflar sigorta tarafından karşılanır. Seyahat süresinin süresi 1 haftalık, 15 günlük, 1 aylık, 2 aylık ve 1 yıllık olacak şekilde çeşitlilik gösterir.
Seyahat Sigortasının Geçerlilik Süresi
Seyahat sigortası seyahat gerçekleştirilen ülkeye giriş yapıldığı anda başlar ve tekrar ülkeye geri dönüldüğünde devreden çıkar. Seyahat sigortası yıllık yapıldığında ve sıkça yurt dışına seyahat yapılmakta ise sigorta her yurt dışına çıkışta başlar ve ülkeye dönüşte biter. Dolayısı ile sık seyahat edenlerin sigortalarını yıllık yaptırması daha avantajlıdır. Avrupa birliğine üye ülkelerin hepsinde seyahat sigortası (vize sigortası) zorunluluğu bulunur.

Seyahat sigortası yaptıracak kişinin sürekli adresi Türkiye Cumhuriyeti olmalıdır. Sigorta sözleşmesinin seyahate başlamadan önce yapılası gerekir. Seyahate gidilmediği durumlarda yapılan sigorta iptal edilebilir. Bu durumlarda seyahat başlangıcından 24 saat öncesinde sigorta şirketine başvurulması ve ilgili poliçenin şirkete iade edilmesi ile gerçekleşir. 18 yaşından küçükler, kendilerini sigorta ettiren kişilerin 18 yaşından büyük olması koşulu ile seyahat sigortasından yaralanabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git