Swap Nedir? - En Uygun Kredim

Swap Nedir?

Swap Nedir?

Kelime anlamı olarak “takas yapmak” ve “değiştirmek” gibi anlamlara gelen Swap şu şekilde açıklanabilir: Yatırım yaptığınız iki döviz birbiri arasındaki faiz farkına göre hesaplanır ve hesabınıza pozitif ve ya negatif olarak yansır. Swap teriminin ekonomide karşılığı gecelik taşıma bedelidir. Swapın işleme biçimi, uzun (alış) ve kısa (satış) durumundaki swap değeri için ilgili paritenin karşısındaki birim cinsindendir. Örneğin; EURTRY bedeli için TRY cinsi swap işlenir.
Swap Bedelinin Mantığı Nedir?
Swap, döviz piyasasında tam olarak anlaşılmayan ve az bilinen bir eylemdir. Swapın asıl mantığında alınan para borç olarak görülürken; satılan para ise borçlanma olarak görülür. Swap bedeli hesabınıza pozitif ve ya negatif olarak yansırken; taşıdığınız pozisyondaki düşük faizli para birimi ve yüksek faizli para birimi ilişkisi göz önüne alınır.
Swap bedelinin buradaki mantığı ise şöyledir; eğer ki istediğiniz şey yüksek faizli olan para birimini piyasaya sürüp düşük faizli parayı elinizde tutmaksa düşük faizli para biriminin gecelik taşıma bedelini kabul etmek zorunda kalırsınız. Örneğin alım pozisyonunda olan, piyasaya TL para birimini verip, daha düşük faizli para birimi olan USD‘yi almak, yatırımcıya swap adı altında negatif yönlü bir bedel olarak döner.
Swapsız Hesabın Farkı Nedir?
Swaplı hesaplarda kişi, faiz kazancı veya faiz maliyetine girer. Yani swaplı hesaplarda kazanç ve maliyet, iki para biriminin birbiri arasındaki faiz farkının hesabına göre yansır. Bu da dini hassasiyet bulunduran bireyler için pek uygun değildir. Bu yüzden yatırımcı faize bulaşmak istemiyorsa bunu çalıştığı kuruma belirtebilir.
Swapsız hesapta gecelik taşıma bedeli hesaba etki etmez. Bu nedenle yatırımcı, belirlenen pariteler ile dilediğince işlem yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir