Tahvil Nedir Türleri Nelerdir - En Uygun Kredim

Tahvil Nedir Türleri Nelerdir

Tahvil Nedir Türleri Nelerdir

Tahvil borç para bulmak için çıkarılan bir senettir. Dolayısıyla devlet tarafından çıkarıldığında devlet tahvili, özel sektör tarafından çıkarıldığında özel sektör bonosu olarak tanımlanır. Hapsi aynı amaca hizmet etmek için çıkarılır.

Devlet kamuda nakit ihtiyacı duyduğu zaman tahvil ihraç ederek bu nakit ihtiyacını borçlanarak karşılıyor ve yine aynı şekilde özel sektörde de anonim şirketler çıkarabiliyorlar.

Anonim şirketlerin nakde ihtiyaçları olduğu zaman tahvil ihraç ederek halktan borçlanıyorlar ve karşılığında da borç senedi veriyorlar.

Devlet ile Özel Sektör Tahvilleri

Devlet tahvili ile özel sektör tahvili arasındaki farka bakacak olursak, devlet tahvili yüzde yüz devlet garantisi altında olan ve hiçbir şekilde bir risk taşımayan bir borç senedidir. Fakat bu demek değildir ki özel sektör bonosu alındığı zaman huzur olunacak, özel sektör bonosunda da şirketler gelecekteki gelirlerine karşılık yatırımcılardan tahvil ihraç ederek borçlanırlar. Burada tabi özel sektörü devlet ile karşılaştıracak olursak ileriki bir dönemde belki de borçlarını ödeyemeyecek durumlarına düşme riski vardır bu tamamen bir risk olarak mevcuttur ve dolayısıyla özel sektörün çıkardığı tahvillerin oranlarına bir risk birimi olarak yansır.

Risksiz Faiz Oranı

Devletin çıkardığı tahvil faizine risksiz faiz oranı denir ve bunun üzerine özel sektörün çıkardığı tahvillerde risksiz faiz üzerine belli bir miktar prim uygulanarak satışı yapılır. Bundan dolayı şirketin mali yapısına uygun olarak yapılan incelemelerde, SPK’nın da yaptığı incelemelerde bir puan iki puan artı risk primi eklenerek ihraç edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir