Tapu İşlemlerinde Gerekli Olan Evraklar - En Uygun Kredim

Tapu İşlemlerinde Gerekli Olan Evraklar

Konut alımları sırasında tapuya gittiğiniz zaman sizlerden bazı evrakların isteneceğini biliyorsunuz. Ancak bu evrakların hangileri olduğu konusunda bilginiz yoksa bu yazımızı okumanda tapuya gitmeniz, git gel yapmanıza neden olacaktır. Konut alan kişiler tapu işlemlerini yaptıracakları sırada belirttiğimiz evrakları yanlarında götürmesi gerekmektedir.

Nüfus cüzdanlarınız

Tapu işlemleri sırasında yanınızda mutlaka bulunması gereken evrakların başında nüfus cüzdanlarınız ilk sırada yer almaktadır. Hem satıcı olan kişinin hem de alıcı olan kişilerin bu evrak yanlarında bulunması gerekmektedir. Üzerinde T.C kimlik numarası yazmayan evrakların işlemler sırasında geçerli olmayacağını belirtmek istiyoruz.

Vesikalık resim

Alıcı ve satıcıların yanlarında bulundurması gereken bir diğer evrak ise vesikalık resimleridir. Özellikle son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Satıcılar için 1 adet yeterli olurken, alıcı olarak kişilerin yanlarında en az 2 adet resim götürmeleri gerekmektedir.

Deprem sigortası

Konutlarda zorunlu hale getirilen deprem sigortasının yaptırılmış yeni hali de tapu işlemleri sırasında yanınızda olmalıdır. Özellikle Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmayan konutların satışlarının yapılmamasını da mümkün olmadığını belirtmek istiyoruz.

Rayiç bedel evrağı

Konutun bağlı bulunduğu belediyeden alınacak olan bu evrakta tapu işlemleri sırasında sizlerden istenecek olan belgeler arasında yer almaktadır. Bu yüzden belediyeye giderek konut ile ilgili olan rayiç bedel evrağınızı yanınıza almanız gerekmektedir.

Tapu belgesinin aslı

Satışı gerçekleşen konutun tapusunun aslının da bulunması gerekmektedir. Eğer henüz konut ile ilgili olan tapu henüz çıkmadı ise herhangi bir şekilde talep edilmeyecektir.

İpotek belgesi

Kredi kullanarak konut alan müşteriler için geçerli olan kredi sırasında bankanın konut üzerine koydurmuş olduğu ipotek belgesi de konut alımları sırasında tapuda sizlerden istenecek olan belgeler arasında yer almaktadır.

One thought on “Tapu İşlemlerinde Gerekli Olan Evraklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir