Ticaret Savaşı Nedir? Neden Başladı? - En Uygun Kredim

Ticaret Savaşı Nedir? Neden Başladı?

Ticaret savaşı, bir ülkenin kendi ekonomisini korumak amaçlı olarak, başka ülkeden ithal edilen mallara ağır şekilde ek vergi getirmesinin sonucudur. Ticaret savaşlarının silahı gümrük vergileri ve kotalardır.

Dünyadaki tüm ülkeler diğer ülkelerle ticaret yapar. Bazı ülkeler diğer ülkelerde daha ucuz olduğu için hammaddeler ithal edeler. Bu sayede ucuz hammaddeyi kullanan şirketler maliyetlerini düşürebilir ve ürünlerini daha ucuza satabilirler.

Amerika’da çelik ve alüminyum gibi hammaddeler bulunmasına rağmen fiyatları hiçbir zaman hemen yanı başında bulunan Meksika ve Kanada’dakiler kadar ucuz olmadı. Bu nedenle de uzun yıllardır çelik ve alüminyum gibi hammaddeleri çok daha ucuz olduğu için Meksika ve Kanada’dan satın alıyorlardı. Son zamanlarda Amerika ile Çin, Kanada ve Meksika gibi ülkelerde başlayan ticaret savaşlarının işte en önemli sebeplerinden biri budur. Bu ülkedeki hammadde ve ürünlerin çok ucuz olması.

Peki, başka bir ülkeden ucuz hammadde satın almak o ülkenin ekonomisine nasıl zarar verir?

Çelik ve alüminyumun ucuz olduğu için, sürekli Kanada ve Meksika’dan ithal edilmesi Amerika için 2 olumsuz sonuç doğuruyor.

  • Birincisi bu ithalatın Amerika’nın cari açığını çok fazla arttırması. Amerika’nın Kanada ve Meksika’yla toplamda 1,1 trilyon dolarlık ticaret hacmi olmasına rağmen Amerika bu ticaret sonucunda 90 milyar dolarlık bir cari açık veriyor. Yani bu ticaret sonucunda Amerika’ya giren dolardan fazlası yurt dışına çıkıyor.

 

  • İkinci olumsuz sonuç ise, bu hammaddelerin sürekli olarak bu ülkelerden alınması sonucunda Amerika’daki çelik ve alüminyum sanayisinin neredeyse bitme noktasına gelmesi ve bu şirketlerin sürekli işçi çıkarmaları. Amerika’nın çelik ve alüminyum sanayisinin zayıflaması ve sürekli dışa bağımlı hale gelmesi, Amerika için çok daha ciddi bir riski de beraberinde getiriyor. Savunma sanayisinin dışa bağımlı olması. Bir uçağın yaklaşık yüzde 95’inin ve bir tankın da yüzde 98’inin çelik ve alüminyumdan oluştuğunu bilmenizde fayda var.

    Amerika’nın ticari savaş açtığı diğer bir ülke ise Çin. Son yıllarda Çinli şirketler, ucuz iş gücünü kullanarak ve Amerikalı şirketlere ait patentleri sürekli olarak ihlal ederek teknolojik ürünleri düşük maliyetler ile üretebilir hale geldi. Bu sayede de bu teknolojik ürünleri çok düşük fiyata başka ülkelere ihraç edebiliyorlardı. Bunu fırsat bilen Amerika’daki sanayi şirketleri de enerji türbinleri, sanayi makineleri, uçak motorları gibi yüksek teknoloji ürünlerini daha ucuz olduğu için sürekli Çin’den almayı tercih etti. Bir yıl içinde Amerika Çin’den o kadar fazla mal alıyor ki Çin’den alınan 2 dolarlık bir mala karşılık, Amerika Çin’e sadece bir dolarlık mal satabiliyor. Yani Amerika’ya giren doların neredeyse iki katı yurt dışına çıkıyor.
    Ticaret savaşının amacı yabancı ülkelerden yapılan ithalatı azaltmaktır. Bunun için Amerika Hükümeti, Çin, Kanada ve Meksika’dan ithal edilen bir dizi malın gümrük vergisini arttırma kararı aldı. İthal ürünler üzerinde bu verginin artması Meksika ve Kanada’dan alınan hammaddelerin ve Çin’den alınan teknolojik ürünlerin daha pahalı olmasına neden olacak. Fiyatlar arttığı için de ABD’li şirketler bu ihtiyaçlarını artık kendi ülkelerinden satın almak zorunda kalacaklar.
    Sonuç olarak Amerika içindeki hammadde üreten şirketler yok olmaktan kurtulacak ve büyüme sonucunda da yeni iş imkanları yaratılacak. Öte yandan Amerika’nın bu kararının, ticari savaş açtığı ülkelerin ekonomisine de etkisi olacaktır. Önceleri Amerika’ya yüksek bir şekilde ürün ve hammadde satan bu ülkeler şimdi başka müşteriler bulmak zorunda kalacaklar. Bu ülkelerin ticaret gelirleri azalacak, gelirleri azalan şirketler küçülecek ve sonuç olarak işsizliğe ve ülkede ekonomik daralmaya sebep olacaktır. Ticaret savaşında silahlar kullanılmasa da işsizliğin artması, refahın düşmesi gibi olumsuz sonuçlar meydana çıkıyor. Tıpkı gerçek savaştaki gibi silahı çok olan ülkeler kazanıyor ve dengeler değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir