Yatırım Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Yatırım Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar
5 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 116 kez okundu.

Altın ve dövize yatırım yaparken, birikiminizden olmak istemiyorsanız uzmanlar tarafından yapılan aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz sizin yararınıza olacak.

 

Önünüze yüksek kâr ihtimali çıktığı zaman kesinlikle kontrolünüzü ve sağduyunuzu kaybetmemelisiniz. Yüksek kar hırsı olan insanlar çoğunlukla bu gibi durumlarda fazla zarara uğrarlar. Döviz, altın ve diğer yatırım araçlarında kazancınız arttığında riskinizde aynı oranda artacaktır. Kesinlikle aşırı hırsı olunmamalı nerede duracağınızı bilmeniz gerekir.

 

Gerçekleşebilecek negatif durumlardan en iyi şekilde sıyrılmak için riski en aza indirmeye çalışmalısınız. Çinlilerin söylediği “bütün yumurtaları aynı sepete koyma” atasözünü uygulamanız riskinizi minimuma indirmek için geçerli olan yollardan biridir. Bütün birikiminizi dövize yatırmak yerine, altın, gümüş gibi diğer yatırım araçlarını da dikkate almalısınız.

 

Öncelikle kısa vadede alım-satım yaparak yüksek karlar elde etme düşüncesinden vazgeçmelisiniz. Yatırım yapmak için karar vermeniz gerekiyorsa, bu yatırım için harcayacağınız zamanı ve yatırımın süresini mümkün olduğu kadar uzatmalısınız. Küçük zaman dilimleri için yatırım yapmamalısınız. Yatırımlarınıza fazla zaman harcayamıyorsanız oluşturulabilecek spekülasyonları dikkate almamanız gerekmektedir.

 

Yabancı yatırım araçlarına elinizden geldiğince yatırım yapmamaya dikkat etmelisiniz. Amerikalı iş adamı W. Edward’ın “risk, yaptığınız işin ne olduğunu bilmediğinizde kapınızı çalar” sözüyle, bizlere bilginin ne kadar pahalı olduğunu cehaletin ise masraflı olduğunu anlatmak istemektedir.

 

Kısacası yatırımınızı yaparken Warren Buffett in dediği şu sözleri aklınızdan çıkarmamalısınız;

 

1- Asla tek bir gelir kaynağınız olmasın, ikinci bir gelir kaynağı için yatırım yapılmalı

2- İhtiyacınız olmayan şeyleri satın alırsanız, ihtiyacınız olan şeyleri satmanız gerekebilir.

3- Harcamalarınızdan kalanı tasarruf etmeyin, tasarrufunuzdan artanı harcayınız

4- Bir gölün derinliğini iki ayağınızla ölçmeye çalışmayınız

5- Bütün yumurtaları tek bir sepete koymaya çalışmayın

6- Dürüstlük pahalı bir şeydir, bunu ucu kişilerden beklemeyiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git