Yeni İş Yeri Açma Kredisi Devlet Teşvikleri - En Uygun Kredim

Yeni İş Yeri Açma Kredisi Devlet Teşvikleri

Kendi işinin sahibi olmak isteyen kişiler, iş yeri açmak için ciddi bir yatırım maliyeti ile karşı karşıya kalmaktadır. Yatırım maliyetlerini karşılayamayan girişimciler, kimi zaman iş yeri kurma fikrinden de bu sebeple vazgeçmektedir. Devlet bu noktada girişimci adaylarına destek olarak, iş yerlerini açmaları sağlayarak ülke ekonomisine katkı sağlanmasını amaçlamaktadır. Açılacak olan yeni iş yerleri ile üretimin artması ve yeni iş imkanları doğmaktadır.

Devlet, birçok şekilde gerek hibe krediler, gerekse de faizsiz krediler vererek, girişimcilerin iş yerlerini açmalarına yardımcı olmaktadır. Devlet bu yardımları KOSGEB, Devlet Bankaları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve TÜBİTAK aracılığıyla yapmaktadır.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB; tarım, hayvancılık, turizm, üretim, hizmet, endüstri, ar-ge, yazılım ve enerji gibi sektörlerde yatırım yapmak isteyen kişilere 50 000 TL hibe kredi, 100 000 TL de faizsiz geri ödemeli kredi ile destek olmaktadır. Bu destekten yararlanabilmek için, ücretsiz olarak verilen ve E-devlet üzerinden başvurusu yapılabilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılıp bu eğitimde başarılı olmanız ve sonrasında yatırımınızla ilgili projeyi KOSGEB jürisine sunmanız gerekmektedir. Projenizin KOSGEB jürisi tarafından kabul edilmesi halinde, KOSGEB destek ve teşviklerinden yararlanabilirsiniz.

Tütün, alkol, finans, sinema, gayrimenkul, sağlık sektörleri KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içinde değildir. Bunun yanı sıra, mevcut durumda bir başka işletmeniz varsa ya da başka bir işletmenin ortağı iseniz, KOSGEB kredi ve teşviklerinden yararlanamazsınız.

Devlet Bankaları Destek ve Teşvikleri Nelerdir?

Devlet bankaları olan; Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yeni iş yeri açmak isteyenlere düşük faizli ve uzun vadeli kredi imkanı sunmaktadır. Bu sayede yatırı maliyetlerini karşılamakta zorlanan girişimciler, uygun vade ve faiz oranı ile devlet bankalarından kredi çekerek yatırımlarını yapabilir ve uzun dönemdeki karlılıkları ile de kredilerini ödeyebilmektedir.

Ziraat Bankası, bireysel iş yeri açma, ortaklı iş yeri açma ve kadın girişimcilere özel kredileri vermektedir. 10 yıla varan vadelerde ve iş yerinin ekspertiz değerinin %75’i tutarında kredi alabilmeniz mümkündür.

Halkbank ise yine 10 yıla varan vadelerde, düşük faiz oranlarıyla iş yerinin ekspertiz değerinin %50’si kadar tutarda krediyi girişimci adaylarına vermektedir.

Vakıfbank da iş yeri ekspertiz değerinin %75’i tutarındaki krediyi, 10 yıl vade ve düşük faiz ile girişimciler için vermektedir.

Bu kredileri kullanabilmeniz için, kredi notunuzun yüksek olması ve daha önce borçlarınız nedeniyle hakkınızda yasal takip başlatılmamış olması gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Teşvikleri Nelerdir?

Kaymakamlığa bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, iş yeri açmak isteyen kişilere faizsiz 15 000 TL kredi imkanı sunmaktadır. İkamet ettiğiniz bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek, başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için; 18 yaşından büyük olmanız, daha önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımı almamış olmanız, iki devlet memurunu kefil göstermeniz ve hazırlanmış bir projenizin olması gerekmektedir. Başvuru dilekçenizi doldurarak başvurunuzun değerlendirilmesini bekleyip, projenizin onaylanması halinde 15 000 TL faizsiz kredinizi alabilirsiniz.

15 000 TL krediyi almaya hak kazanan kişiler, bu parayı ilk yıl geri ödemesiz olarak 48 ay içinde geri ödemek zorundadır.

TÜBİTAK İş Yeri Kurma Kredisi Nedir?

TÜBİTAK, teknolojiyi temel alan ve yeni bir ürün ortaya çıkaran iş fikirleri için 150 000 TL geri ödemesiz kredi desteği vermektedir. TÜBİTAK tarafından her yıl ilan edilen başvuru tarihlerini, TÜBİTAK internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Yenilikçi ve teknolojik temelli projeleriniz için TÜBİTAK, projenizin onaylanması durumunda 150 000 TL hibe kredi yardımını yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir