Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi - En Uygun Kredim

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Ziraat Bankası, müşterilerine Bireysel Emeklilik hizmetini, iştiraki olduğu Ziraat Hayat ve Emeklilik şirketi üzerinden vermektedir. Ziraat Bankası şubeleri, aynı zamanda bu şirketin birer acentesidir.

Ziraat Bankası, emekliliğinizi Ziraat Bankası ile planlayın sloganı ile müşterilerine, Bereket Bireysel Emeklilik Planı, Güldüren Yarınlar Bireysel Emeklilik Planı, Şemsiye Bireysel Emeklilik Planı ve benzeri çok sayıda bireysel emeklilik planı sunmaktadır. Müşteriler risk algılarına ve getiri beklentilerine bağlı olarak bu planlardan herhangi birini seçebilir. Ayrıca yıl içinde plan dahilindeki emeklilik fon dağılımında diledikleri değişiklikleri yapabilirler.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Şartları

Bireysel Emeklilik Sistemi, insanlara ikinci bir emeklilik geliri sağlayan bir sistemdir ve fiil ehliyetine sahip 18 yaşını tamamlamış her vatandaş sisteme katılabilir. Bunun için bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmak koşulu aranmaz.

Katılımcılar mevcut gelir durumuna göre ve ileride bekledikleri gelire göre ödeyecekleri katkı miktarını kendileri belirler. Ancak yukarıda sayılan emeklilik planlarında en düşük katkı payı tutarı 95 TL’dir.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Avantajları

Katılımcıların, emeklilik hesaplarına yatırdıkları katkı paylarının yüzde 25’ine karşılık gelen miktarı, devlet tarafından yatırılmaktadır. Devletin bir yıl içinde yatırabileceği toplam devlet katkısı tutarı, o yılın toplam brüt asgari ücret tutarının yüzde 25’inden fazla olamaz. Buna rağmen bugün bu ölçüde getiri sağlayan başka bir yatırım aracı yoktur.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Giriş Aidatı

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde hangi emeklilik planı seçilirse seçilsin şirket, giriş aidatını ya peşin alır ya da çıkışa erteler. Başka bir emeklilik şirketinden aktarılan birikimler için giriş aidatı alınmaz.

Giriş aidatı peşin olarak alınıyorsa, sisteme giriş yapılan yılın ilk altı ayında geçerli aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i talep edilir.

Sistemde beş yılı tamamlamayan sözleşmeler için, toplam beş yılda yapılabilecek toplam kesinti miktarından, katılımcının o tarihe kadar ödediği giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi düşülür. Ertelenmiş giriş aidatı tutarı katılımcının birikimlerinden düşülerek alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir